Padesát osm lidí s bydlištěm v okrese Louny se bude příští víkend ucházet o zvolení do zastupitelstva Ústeckého kraje.

V krajském zastupitelstvu je šedesát míst. Všech kandidátů v celém Ústeckém kraji je 701. Na jedno křeslo v krajském zastupitelstvu tak připadá více než jedenáct uchazečů.

Nejvíce lidí z okresu Louny nabídne voličům Komunistická strana Čech a Moravy. Na své kandidátní listině má uvedeno devět jmen z Lounska, Žatecka a Podbořanska. Z nich je nejvýše postaven, na druhém místě listiny, Stanislav Rybák z Loun. Ten byl členem zastupitelstva kraje už v tomto končícím volebním období.

Jeden kandidát zemřel

Relativně hodně kandidátů z našeho okresu – shodně po sedmi lidech – nabídly voličům tři další politické strany a hnutí: ČSSD, Dohoda pro Ústecký kraj a Sdružení pro zdraví, sport a prosperitu. Za ČSSD však nakonec bude z okresu kandidovat jen šest lidí, protože sedmý kandidát, Lubomír Kanta z Loun, v srpnu náhle zemřel a podle zákona v dané lhůtě už nemohlo být jeho místo obsazeno náhradníkem.

Na listině volební koalice Dohoda pro Ústecký kraj je nejvýše – na druhém místě – postaven ředitel Obchodní akademie v Žatci a dřívější starosta města Bohuslav Kuneš. Na kandidátce ČSSD je na 7. místě současný místostarosta Žatce Aleš Kassal. U Sdružení pro zdraví, sport a prosperitu je na 15. místě žatecký technik Jan Sulík.

ODS dala z Lounska jen tři lidi

Z velkých a vlivných politických stran nabídla voličům překvapivě málo kandidátů z okresu Louny Občanská demokratická strana, která přitom zejména v Lounech má vždy tradičně hodně příznivců. Na šedesátičlennou kandidátní listinu umístila pouhé tři lidi z okresu Louny. Z nich stojí nejvýše středoškolská učitelka z Loun Věra Mirvaldová, dřívější místostarostka města, a to na 15. místě.

Celkem kandiduje do zastupitelstva kraje sedmnáct politických uskupení. Například Strana zelených nabízí čtyři kandidáty z okresu Louny, SNK Evropští demokraté pět kandidátů, sdružení Nespokojení občané rovněž pět, sdružení Severočeši.cz tři kandidáty. Naopak tři uskupení – Konzervativní koalice, Balbínova poetická strana a SPR–RSČ – nemají ve svých řadách ani jednoho kandidáta z okresu Louny.

Volby do zastupitelstev krajů proběhnou v celé ČR 17. a 18. října. V okrese Louny se k nim v témže termínu přidají také volby do Senátu.