Po čtyřech letech, kdy v parlamentu zasedal bývalý podbořanský starosta Josef Čerňanský (ČSSD), nebude mít tentokrát okres Louny v poslaneckých lavicích žádné zastoupení.

Volební zisky už jsou přepočítány i na mandáty. A tak už je jasné, že okres Louny bude bez svého poslance. Zástupci z regionu nezískali dostatek preferenčních hlasů. „Je to jednoznačně velká škoda. Některé věci, které náš okres potřebuje, se lépe a rychleji prosazují. Musíme teď tlačit na nové poslance z okolních okresů, aby se zajímali o naše problémy,“ lituje odcházející Josef Čerňanský, který se už chce věnovat hlavně rodině a práci ve městě.

Kandidáti z regionu moc šancí neměli. Proklouznout mohli, pokud by jejich strana výrazně vyhrála, to se letos žádné z partají nepodařilo, výsledky jsou vyrovnané, nebo kdyby získali velké množství preferenčních hlasů. „Jenže to je u nás v okrese obtížné, jsme na počet obyvatel malý okres. Kandidáti třeba z Ústí mají v tomto velkou výhodu,“ myslí si dnes už bývalý poslanec.

Největší šance se před volbami dávaly Janu Čermákovi, místostarostovi Loun, který byl sedmý na kandidátce ČSSD. Na stejném místě ale nakonec zůstal a do parlamentu jde pět sociálních demokratů. Zůstává tak druhým náhradníkem. „Děkuji samozřejmě lidem, kteří mě podpořili. Budu se dále věnovat práci ve městě. Mé místo bylo volitelné jen v případě velkého vítězství, to se nakonec nestalo,“ vyjádřil se včera k volebním výsledkům Čermák.

Podobná pozice, tedy druhý náhradník, zbyla na starostu Blatna Václava Beneše, čtyřku na soupisce KSČM. Za komunisty jdou do Prahy dva lidé. „Voliči takto rozhodli. Děkuji všem, kteří mi dali preferenční hlasy,“ řekl po oznámení výsledků blatenský starosta.

Lidé dávali preferenční hlasy, ale nestačilo to

Kandidát ODS z okresu Louny Vladimír Záhorský startoval až z devátého místa. Občanští demokraté jdou do Sněmovny z kraje tři, Záhorský skončil nakonec osmý. „Nevyšlo to, nezbývá než poblahopřát těm, kterým se to povedlo. Přeji jim hodně štěstí v obtížné práci,“ řekl.

Záhorského nakonec přeskočil i další kandidát z okresu, žatecký Jan Novotný. Ten byl původně až na 26. místě, díky preferencím se ale dostal až na 6. místo a je třetím náhradníkem do Sněmovny.

Lidé z okresu Louny přitom svého zástupce v parlamentu chtěli. Záhorský i Beneš získali v regionu daleko nejvíce preferenčních hlasů. Čermák předstihl v preferencích dokonce i známého hokejistu Jiřího Šlégra, předčil ho jen Jiří Paroubek. Nakonec to ale nestačilo, v dalšícho okresech Ústeckého kraje už takovou podporu nezískali.

Volební výsledky za okres Louny si můžete PROHLÉDNOUT ZDE