Deset politických uskupení se bude ucházet o hlasy voličů v nadcházejících komunálních volbách v Lounech. Na místa ve vedení města kandiduje celkem 277 lidí.

Kompletní kandidátní listiny jednotlivých stran pro Louny NAJDETE ZDE.


Minulé volby vyhrála Občanská demokratická strana a i nyní jde do voleb s jasným cílem – opět naplno bodovat a obhájit křeslo starosty. Na něj je jednoznačným kandidátem současný starosta Jan Kerner. Právě na jeho hlavu se ale v posledních měsících snášela kritika části občanů například za zjednosměrnění řady ulic a především za to, že ve městě přestala fungovat akutní nemocniční péče.

„Jako starosta samozřejmě nesu odpovědnost i za věci, které jsem nijak ovlivnit nemohl. Pokud jde o jednosměrky, trvám na tom, že i přes nepříjemné chyby v konkrétním provádění celé akce jde celkově o záležitost úspěšnou - město získalo 800 nových parkovacích míst za levnou cenu. Nemocnici samozřejmě město nezrušilo, stejně jako ji před sedmi lety neprodalo. Zrovna tak se nedá říci, že město před sedmi lety nepřevzalo oddluženou nemocnici, protože taková nabídka nebyla městu nikdy učiněna,“ shrnul J. Kerner.

Současný starosta počítá i s tím, že tyto události rozhodování voličů ovlivní. „Je samozřejmé, že každý problém ve správě města se promítne do volebního výsledku strany, která za správu města nese největší zodpovědnost,“ uzavřel.

Druhou pozici obsadila v roce 2006 KSČM. Tehdy získala 18,7 %, letos jsou cíle jejích lídrů ještě vyšší. „Zisk nejméně 18% hlasů by měl být reálný, naším cílem je dosáhnout přes 20%,“ řekl Stanislav Rybák, předseda OV KSČM Louny. Sám si je ale dobře vědom, že při počtu letos kandidujících stran to bude složitější. „V případě výraznějšího výsledku je pochopitelně náš vedoucí kandidát Drahomír Faix také kandidátem na starostu, případně místostarostu. V každém případě je to kandidát na člena rady. Vše bude pochopitelně závislé na celkovém zisku mandátů,“ informoval S. Rybák.

ČSSD musela řešit problémy

Třetí nejúspěšnější strana z minulých voleb do obecního zastupitelstva, Česká strana sociálně demokratická, musela před relativně krátkou dobou řešit dvě nepříjemnosti. Z kandidátky musela vyškrtnout dva lidi, kteří, jak se ukázalo, měli záznam v trestním rejstříku. Navíc ČSSD přišla kvůli vnitrostranickým názorovým rozepřím o nynějšího místostarostu Jana Čermáka, který byl zároveň i potenciálním kandidátem na starostu. „Dlouhodobě jsme počítali s tím, že naším lídrem a kandidátem na starostu bude Mgr. Jan Čermák. Když pak požádal o přestup do cítolibské organizace, bylo jasné, že s ním nemůžeme pro komunální volby počítat,“ uvedl Jan Růžek, předseda lounské ČSSD.

Kandidátku na starostku za sociální demokracii je nutné hledat až na osmém místě, což je poněkud neobvyklé. „Rozhodli jsme se, že půjdeme cestou „nové tváře“, tedy ženské tváře,“ vysvětlil Růžek. Tou novou tváří je Radmila Podhráská. Pokud ale ČSSD nezíská alespoň osm mandátů (v roce 2006 jich získala jen šest), nemůže na nominaci starosty vůbec ani pomýšlet. „Proto není ani žádnou překážkou, že Radmila Podhráská je až na osmém místě,“ tvrdí poněkud složitě J. Růžek.

Sám lídr kandidátky nehodlá o tento post usilovat – chce se dál věnovat řízení své firmy. Další důvod pramení opět zevnitř strany. „Nedovedu si představit, že bych dělal starostu za současnou ČSSD, která je v Ústeckém kraji spojována se jmény jako je Petr Benda, Karel Vrba a někteří další, spojení pupeční šňůrou s Jiřím Paroubkem,“ dodal také Jan Růžek.

Co se týče ambicí, chce strana v případě výrazného úspěchu, stejně jako ostatní, především prosazovat svůj program. Už nyní je ale jasné, že by přistoupila i k personálním změnám. Podle předsedy považuje ČSSD velkou většinu úředníků za kompetentní osoby, které své práci rozumí a chtějí ji dělat. „ČSSD v tento okamžik uvažuje pouze o personálních změnách na dvou nevolených funkcích, a to velitel městské policie a právník města,“ upřesnil J. Růžek. Hned ale dodal, že sám, coby právník, by případnou nabídku na druhou jmenovanou pozici ihned odmítl.

Šabata: nechceme se rvát o židle

Poslední stranou, která se do komunálních voleb zapojila i před čtyřmi lety a tehdy skončila pátá, je Unie pro sport a zdraví (USZ) s lídrem Radovanem Šabatou. Podle něj i USZ nabízí kandidáty schopné obstát na povolebně uvolněných místech na radnici, v radě města, zastupitelstvu, komisích či výborech.

„Jsme ale připraveni pracovat, ne rvát se o židle. v Lounech se jen těžko podaří jedné straně získat v zastupitelstvu 15 křesel a tedy nadpoloviční většinu – o funkcích se proto bude rozhodovat teprve na základě síly mandátu a vyjednávacího potenciálu jednotlivých stran. Letošní komunální volby jsou opravdu velmi otevřené,“ ví R. Šabata. Právě on je jako lídr potenciálním kandidátem USZ na post starosty.

Nová koalice, TOP 09 a Severočeši

Letošní volby do zastupitestva Loun nabídnou také několik výrazných nových uskupení. Usilovat „o možnost opět z Loun vytvořit silné a sebevědomé město, kde lidé prožívají kvalitní život a ze kterého neutíkají bydlet jinam“ bude TOP 09, jak sdělil její lídr Michal Kučera.

„Je to cíl vysoký a pro jeho naplnění bude potřeba silné zastoupení na radnici. Jsme připraveni pracovat v odborných komisích i v radě města, máme k dispozici zkušené manažery i lidi z nejrůznějších oblastí profesního i společenského života,“ uvedl M. Kučera. Lídr je zároveň případným kandidátem na starostu, pokud by strana zaznamenala výrazný úspěch.

Příznivci Zelených a KDU–ČSL budou moci hlasovat pro novou Koalici pro Louny. Ta sdružuje kandidáty právě těchto dvou stran. Podle Jana Žaluda z jejího vedení bude za úspěch považován teprve dvouciferný výsledek. „V obecních volbách totiž rozhoduje hlavně kvalita a důvěryhodnost jednotlivých kandidátů a v tomto ohledu nabízíme jednu z nejlepších alternativ v Lounech,“ věří. Uspěje–li koalice, budou její lidé usilovat primárně o křesla v radě města. Promlouvat by chtěli například do oblasti investic, životního prostředí a dopravy. Koho by hypoteticky nominovali na starostu, to je zatím tajné. „Máme zajímavého mladého kandidáta,“ řekl pouze Jan Žalud.

Proslavené video

Dalším výrazným uskupením, a to i díky jeho předsedovi Petru Srkalovi, jsou Severočeši.cz. Ten se „proslavil“ publikováním videozáznamu, na němž se hádá se starostou Kernerem v jeho kanceláři takovým způsobem, až ho vyvedou strážníci.

Hlavním cílem Severočechů v Lounech je podle P. Srkala přivést k volbám více voličů a řešit jejich každodenní problémy. „Nejsme politický subjekt s vyprofilovanou ideologií. Hnutí je postaveno hlavně na prosazování zájmů občanů v Lounech. Náš volební program vychází z námětů při setkávání se s občany a také z vlastních zkušeností,“ popsal lídr.

Za své si uskupení bere hlavně požadavky občanů Loun v oblastech zdravotnictví, bezpečnosti, dopravy, bydlení, sociální a kulturní vzdělanosti. Severočeši by rádi viděli na křesle starosty právě Petra Srkala. „Budu se velice snažit, aby má práce byla hlavně s lidmi a pro lidi,“ zdůraznil šéf lounských Severočechů.

Hodně slyšet bylo v minulých měsících o Dělnické straně sociální spravedlnosti. I její lounská organizace se chce pokusit oslovit voliče a získat ve městě nějaký vliv k prosazení svého programu. Ačkoliv předvolební kampaň je oproti zkušenějším partajím takřka neznatelná, předsedkyně místní organizace Ivana Řezníčková shrnula některé základní body. „Chceme například bojovat s drogami již ve školách a zajistit úklid města prostřednictvím dlouhodobě nezaměstnaných, a to po celý rok. Zasadili bychom se o větší podporu sportovních klubů a o vybudování Domu mládeže,“ uvedla.

Desítku kandidátních listin, které budou už tento týden bojovat o přízeň voličů, doplňují ještě Věci veřejné a Volte Pravý Blok www.cibulka.net. Jejich místní lídry se nám ale nepodařilo kontaktovat.