Komu dát svůj hlas v historicky první přímé volbě prezidenta České republiky? Tuto otázku řešil před víkendem celý národ. Někdo měl jasno už dlouho, jiný se rozhodoval na poslední chvíli. Často ale na otázku Deníku znělo „budu vybírat menší zlo".

To byl případ například bratrů Vaňkových z Loun. „Volit určitě půjdu, ale zatím nejsem rozhodnutý koho. Mezi kandidáty není pro mě nikdo, komu byl dal svůj hlas s radostí a přesvědčením, že dělám správnou věc," svěřil se v předvečer prvního volebního dne Jiří Vaněk. „Ještě kandidáty proberu, zjistím jejich názory, ale určitě to bude někdo z pravé strany politického spektra," dodal Jiří.

Dobrou možnost marně hledal i jeho bratr Petr. I on se ale nakonec k urně vydal. „Budu volit jen to menší zlo, neboť ani jeden z uchazečů o post prezidenta se mi nelíbí. Ani jeden není typ, kterého bych chtěl oslovovat pane prezidente," krčí rameny Petr Vaněk. „Karel Schwarzenberg mi vadí tím, že je příliš proevropský. Přesto ale dám hlas buď jemu nebo P. Sobotkovi. Ale ten stejně nemá šanci dostat se do druhého kola," přemítá Petr.

Naopak jasno měl už dlouho Martin Ježek z Loun. Volil Karla Schwarzenberga. „Rozhodně nebudu volit levicového kandidáta. A třeba Vladimíra Franze si neumím představit kupříkladu na společné fotografii světových státníků," popsal své rozhodování. I on ale přiznává, že ideálního kandidáta nevidí. „V úvahu přichází právě pan Schwarzenberg nebo paní Fischerová, má představa prezidenta je nicméně úplně někde jinde. Vůbec by to neměl být politik, kvůli zaujatosti, ale člověk, který si již vysoké manažerské posty úspěšně prošel. Měl by mít vzdělání ekonomického nebo právního směru, cizí jazyk je samozřejmost, stejně jako nějaký styl a umění veřejného projevu. A v tom mě nepřesvědčil ani jeden z kandidátů," vysvětlil M. Ježek.