Jen výrazný volební úspěch strany, za kterou kandidují, nebo hodně velký zisk preferenčních hlasů by mohl dostat jednoho z kandidátů z okresu Louny do Sněmovny. Na kandidátkách do předčasných podzimních voleb mají totiž regionální politici vysoká čísla, šance na zvolení je malá.

Poslanci z okresu Louny, rovná se téměř vzácnost. Dají se spočítat na prstech jedné ruky. Příliš jich v období po sametové revoluci nebylo. Ani tentokrát, v předčasných parlamentních volbách, které proběhnou v říjnu, nejsou vyhlídky okresu růžové. Na práci Josefa Čerňanského (ČSSD), který se do Sněmovny dostal v roce 2006 z pátého místa kandidátky bude těžké navázat. Kandidáti se totiž v rámci kraje neprosadili na „lukrativní“ místa.

„Samozřejmě je to velká škoda. Okres Louny vždy doplácel na svou vzdálenost od centra kraje,“ myslí si Čerňanský, bývalý starosta Podbořan, který se i po odchodu z „velké“ politiky chce více věnovat práci pro město, je dosud radním.

ODS má zástupce z regionu na devátém místě, ČSSD na sedmém, KSČM na čtvrtém. Ale i 4. místo předpokládá vysoký volební zisk. Okres Louny doplácí také na velikost svých měst. Obyvatelé jsou tam roztroušeni do několika měst, hodně lidí bydlí na vesnicích. Žádné velké město nedominuje, jak je tomu většinou jinde, v úspěšných regionech. „Lépe se bohužel prosazují kandidáti z větších měst,“ potvrzuje Čerňanský.

Největší šanci má Jan Čermák

Největší šance na zvolení má pravděpodobně jeho spolustraník, místostarosta Loun a dlouholetý pedagog Jan Čermák. Ten útočí ze sedmého místa. Šanci má při výrazném volebním vítězství ČSSD nebo pokud získá preferenční hlasy. I těch musí být ale hodně. V roce 2006 získala ČSSD 32% hlasů, na severu Čech ale měla lepší výsledek než ODS, a tak do Parlamentu ČR šlo šest kandidátů z Ústeckého kraje.

ODS má na devátém místě Vladimíra Záhorského. Lékaře, jež působil v radě kraje, nyní je zastupitelem Podbořan. Občanští demokraté před třemi lety v republice vyhráli, měli 35% hlasů, z kraje do Prahy zamířilo pět lidí.

Čtvrtý na kandidátce komunistů, starosta Blatna Václav Beneš, je z regionu opticky nejvýše. Ale KSČM by musela získat o mnoho procent více než v předchozích volbách nebo musí Beneš opět spoléhat na preference. V roce 2006 měla KSČM 13%, poslancem se stali dva muži.

Domácí politik může pomoci lépe

„Bylo by dobré, kdyby se některý z kandidátů do Sněmovny dostal. Bude to ale složité. Je dobré, pokud poslanec žije v místě, za které kandiduje, má k němu vztah, může mu pomoci,“ myslí si Čerňanský.

„Já jsem například využíval podněty z regionu pro pozměňovací návrhy zákonů, další možností pomoci jsou interpelace na ministry. V neposlední řadě může poslanec přispět k zajištění finanční pomoci pro region. Ať už přímo při takzvaném porcování medvěda nebo nepřímo při prosazování žádostí z regionu u různých institucí,“ dodal Čerňanský.