Postavení kandidátů z okresu Louny na soupiskách politických stran do parlamentních voleb dávalo jen jedinou naději. Pokud chceme mít poslance, musíme kroužkovat.

Ani to ale nakonec nepomohlo a žádný z kandidátů se poslancem nestal.

Vůbec nejčastěji zakroužkovaným jménem v okrese Louny byl lídr ČSSD Jiří Paroubek. Muž, kterému vítězství nakonec chutnalo dost hořce.

Jako předseda strany totiž sice vyhrál sněmovní volby, zisk oranžových byl ale daleko nižší, než předpokládali, a Paroubek nakonec rezignoval. Poslancem za Ústecký kraj, a tedy i okres Louny, ale zůstává. „Voliči mě podpořili, nechci jejich důvěru zklamat,“ říkal těsně po ohlášení volebních výsledků.

Přímo Paroubka odevzdáním preferenčního hlasu přitom v našem regionu podpořilo 1901 lidí.

Druhý největší počet preferenčních hlasů získal jeho kolega z ČSSD, lounský místostarosta Jan Čermák. Jeho 1709 preferencí je absolutně nejvíce z okresních kandidátů. Přesto ani takový zisk na zvolení nestačil.

„Od nás z okresu je obtížné dostat se dopředu díky preferencím. Jsme na počet obyvatel malý okres, třeba kandidáti z Ústí mají v tomto velkou výhodu,“ vysvětluje Josef Čerňanský, bývalý podbořanský starosta a předchozí čtyři roky poslanec za ČSSD. Čermák předstihl i celkově třetího Jiřího Šlégra. Známý hokejista, olympijský vítěz, mistr světa i držitel Stanley cupu, dostal od lidí 1319 hlasů. Na rozdíl od Čermáka je však veřejně známější a bodoval i v jiných okresech.

Foldyna proklouzl díky proferenčním hlasům

Zajímavý je v okrese také zisk Jaroslava Foldyny. Ten do parlamentu proklouzl až z šestého místa kandidátky ČSSD právě díky preferenčním hlasům, v okrese získal 772 preferenčních hlasů, což bylo daleko více než kontroverzní Pavel Benda, jehož právě přeskočil.

Čtvrtou pozici v okrese Louny v počtu získaných preferenčních hlasů vybojoval komunista Václav Beneš. Starosta Blatna na Podbořansku vyrážel do boje o Sněmovnu ze čtvrtého místa kandidátky KSČM, ani jeho 1076 zakroužkování ale nepomohlo.

Pátou příčku obsadil v regionu Vladimír Záhorský z ODS, podbořanský lékař a zastupitel má na kontě 992 hlasů. Šestý byl Jan Novotný, také z ODS, kterého preferovalo 808 voličů. U jeho jména, jež startovalo z 26. pozice soupisky občanských demokratů, je zajímavé, že dostal ale daleko více preferenčních hlasů v jiných okresech než jeho kolegové z okresu Louny. Předstihl i kolegu z regionu Vladimíra Záhorského.

Slušný zisk slavil na kandidátce TOP 09 také lounský Radovan Šabata, na 9. místě ho zakroužkovalo 429 lidí.