S nadějí i trochou toho nadšení se chystají tento víkend volit Jan a Bára z Loun.

Bude to poprvé v jejich životech, kdy mají možnost ovlivnit budoucnost země, ve které žijí. Poprvé odevzdají své hlasy do připravených uren se státním znakem a ovlivní tak další směřování státu. Nechtějí jen čekat, co pro ně vyberou ostatní.

„Myslím, že i můj hlas může něco změnit. Čím větší účast, tím větší pravděpodobnost, že se v téhle zemi něco změní. Každý hlas se počítá,“ říká 21letý Jan Sainer z Loun. Při minulých parlamentních volbách ještě jako mladistvý hlasovat nemohl. O to víc se těší teď. „Tím, že půjdu volit, mohu sám rozhodnout o svojí budoucnosti,“ ví Jan.

Vzhledem k nepříliš vysoké volební účasti u parlamentních voleb v roce 2006, kdy přišlo v celé zemi k urnám necelých 65 procent a v okrese Louny dokonce jen 59, se zdá, že se blýská na lepší zítřky. Lidé si zřejmě opět uvědomují, že je nutné k volbám chodit a vyjádřit svůj názor.

Účast u voleb: právo nebo povinnost?

I přes svoje mládí ví Jan velmi dobře, že volit není jen právo každého občana, ale svým způsobem také povinnost. „Jdu volit hned z několika důvodů. Myslím si, že by měl jít volit každý občan, kterému není jedno, co se zde děje a že za něj rozhodují jiní. Nelíbí se mi, kam se vyvíjí tento stát – například neustálé navyšování státního deficitu a minimální řešení této problematiky. Myslím si, že se letos objevilo docela dost nových stran, které mají zajímavý program, a bylo by škoda nevyužít této šance,“ vysvětluje, proč se rozhodl jít svůj hlas odevzdat. Rozhodnutý, které straně dá svou důvěru, je asi už měsíc. „Tak snad to k něčemu bude,“ usmívá se. Sčítání hlasů bude sledovat přes internet, na konečné výsledky se podívá ve večerních televizních zprávách.

I dvacetiletá Bára má jasno

Podobně se k volbám staví i dvacetiletá Bára Pospíšilová z Loun. Stejně jako Jan půjde k volbám poprvé v životě. I ona věří, že každý hlas může něco změnit, něco ovlivnit. „Každý hlas má cenu a alespoň mi to dává právo po volbách nadávat,“ směje se.

Bára se rovněž nebude rozhodovat až ve volební místnosti. Jaký lístek vloží do obálky a vhodí do urny ví už zhruba čtrnáct dní. „Dlouho jsem se rozhodovala mezi dvěma stranami, ale už mám jasno. A docela se i těším“ říká.