Každý s každým. Tak vypadá povolební vyjednávání v Postoloprtech.

Voliči rozložili síly tak, že ani jedna ze stran se nemůže cítit jako vítěz voleb. Ve hře je několik variant a koalic.

„Teď je brzy dělat nějaké závěry, jednání probíhají,“ uvedl současný starosta Miroslav Hylák, který kandidoval za Severočechy.cz. On sám nemá jisté, že křeslo starosty obhájí. Ve volbách skončili až čtvrtí a v zastupitelstvu mají pouze tři křesla. „Padlo několik jmen, není zatím rozhodnuto,“ dodal M. Hylák. Starostou by se mohl například stát Miroslav Solar ze sdružení Naše Postoloprtsko, který získal od lidí nejvíce hlasů – 321. Sdružení má v zastupitelstvu tři místa.

Volby vyhrálo uskupení Radnice pro občany – nezávislí bývalého starosty Václava Ibla. Má čtyři křesla v zastupitelstvu. „Jednáme se všemi stranami a sdruženími,“ uvedl Václav Ibl, který též pomýšlí na místo ve vedení města.

I když toto uskupení vyhrálo volby, vládnout městu nakonec ani nemusí, a to v případě, že by se spolu dohodli někteří současní zastupitelé a vytvořili křehkou jedenáctičlennou koalici – Naše Postoloprtsko, Nový Impuls pro Postoloprty, Severočeši.cz a koalice Koalice HNHRM a TOP 09. V opozici by s deseti hlasy tak skončili komunisté (3 křesla), ODS (1), ČSSD (2) a právě vítězné uskupení.

Je ale jasné, že vítězové se nebudou chtít vlivu na řízení města vzdát. Jednání budou složitá a pokračovat ještě několik dní. Svoji roli hraje nejenom programová blízkost uskupení, ale i vztahy mezi jednotlivými členy stran.