Potřetí během necelých čtyř měsíců mají lidé vzít své občanské průkazy a dostavit se do volebních místností. Možnost hlasování začíná dnes, v pátek 25. ledna, ve 14 hodin a končí v sobotu ve stejném čase. Dnešní a zítřejší volba je však velmi významná: pár hodin po jejím ukončení bude znám nový prezident České republiky, kterého si poprvé v dějinách zvolili přímo sami občané země.

V okrese Louny má možnost hlasovat 70 300 obyvatel s volebním právem. V Ústeckém kraji jich je 663 tisíc a v celé ČR 8,4 milionu.

Zdaleka ne všichni ale svého občanského práva využijí. Při prvním kole volby před čtrnácti dny přišlo v našem okrese hlasovat jen 40 100 lidí a volební účast tak činila 57% voličů. V celé zemi hlasovalo 5,2 milionu lidí a volební účast v procentech činila 61%.

Hlasovat můžete dnes od 14 do 22 hodin, anebo zítra od 8 do 14 hodin. Hlasovací lístky se jmény dvou kandidátů obdržíte až ve volební místnosti, což je rozdíl oproti prvnímu kolu, kdy lístky dostávali lidé pár dní před volbami do domovních schránek. Nezapomeňte s sebou přinést platný občanský průkaz nebo cestovní pas, jinak vám komise neumožní hlasovat.

Nenechte si vzít svůj hlas, volte srdcem i rozumem

V posledních dnech se to jen hemží všemi možnými výzvami v tisku, v emailové poště, „doporučeními od osobností" a jiných politiků v televizi, ať volíte toho či onoho kandidáta, protože jedině on je správný. Jsou to však svobodné volby, žijeme ve svobodné zemi a každý z vás má právo na svůj svobodný názor. Takže si svůj hlas nenechte vzít, nenechte si nic vnutit, nenechte se přesvědčit k názoru někoho jiného. Volte svobodně podle svého vlastního přesvědčení, podle svého srdce a rozumu.

Jméno nového prezidenta budeme znát v sobotu přibližně kolem 18. hodiny. Na webu Deníku budeme aktuálně sledovat sčítání hlasů, ihned se samozřejmě dozvíte i výsledky z jednotlivých obcí lounského okresu!

Dobrá zpráva aspoň pro část lidí je ta, že po říjnových krajských a lednových dvoukolových prezidentských si teď od voleb nějaký čas odpočineme. Nejbližší volby jsou v plánu až v roce 2014. Ale pozor: nesmí mezitím dojít k nějaké další politické vládní krizi (v období této vlády už jich bylo velmi mnoho), po níž by se mohly konat i volby předčasné.