Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nabízet peníze při volbách do zastupitelstva obce není proti oficiální mravopočestnosti

Ústecký kraj - Soud rozhodl, že klauzule o vedení nečestné a nepoctivé volební kampaně se vztahuje jen na volby do Parlamentu ČR.

15.11.2010 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Miroslav Fuchs

Krajský soud v Ústí nad Labem rozhodl v senátu složeném z předsedkyně Dagmar Štullerové a soudců Václava Trajera a Ivy Kaňákové ve věci voleb do zastupitelstva města Jirkov, konaných ve dnech 15. a 16. října 2010, že návrh na rozhodnutí o neplatnosti voleb se zamítá. Kromě toho ale naopak hlasování ve volebním okrsku č.7, 8 a 9 je neplatné.

Velmi zajímavá je především část usnesení krajského soudu, ve kterém se zamítá návrh na neplatnost voleb jako celku.

Volič, který navrhoval, aby volby byly prohlášeny za neplatné, uváděl v návrhu, že k nezákonnému ovlivňování voleb došlo tím, že za příslib volby určitým způsobem v den konání voleb byl nabízen voličům menší finanční obnos. V tom bylo možné spatřovat nečestné a nepoctivé vedení volební kampaně v rozporu se zásadami dobrých mravů a morálky.

Jenže krajský soud v tomto bodu uvedl, že navrhovatel je bez šance: „Zákaz vedení nečestné a nepoctivé volební kampaně při volbách do zastupitelských sborů v České republice se vztahuje jen na volby do Parlamentu České republiky, když tento zákaz je zakotven toliko v ustanovení § 16 odst. 2 zákona č. 247/1995 Sb., o volbách do Parlamentu České republiky, zatímco ve volebních zákonech pro volby do zastupitelstev obcí či zastupitelstev krajů není obsažen,“ uvedla v usnesení senátu krajského soudu soudkyně Štullerová.

Čili zákon o volbách do zastupitelstev obcí obsahuje podstatně méně pravidel týkajících se vedení volební kampaně než v případě vedení volební kampaně při volbách do Parlamentu České republiky.

Obchodní pojetí kampaně není porušením volebního zákona

Otázka, zda někdo mohl dostat nějakou stovku za příslib volby kterési strany, je proto zodpovězena ve prospěch šustících bankovek v kapse voliče: „… pojetí volební kampaně obchodně - tržním způsobem, spočívajícím v předávání finanční odměny za příslib hlasování určitým způsobem, není jednáním, které by představovalo nějaké porušení volebního zákona. Pojetí volební kampaně obchodně - tržním způsobem totiž nelze subsumovat pod žádný ze 3 odstavců ustanovení § 30 citovaného (volebního) zákona. Z tohoto důvodu proto soud ani nemohl shledat naplnění základního předpokladu pro vyslovení neplatnosti voleb, a to je v rozporu s volebním zákonem,“ píše se v usnesení. Návrh na neplatnost celých voleb do zastupitelstva města Jirkov konaných 15. a 16. října 2010 proto soud zamítl.

Soud ještě poznamenal, že bez ohledu na to, jak právní řád České republiky reguluje vedení volebních kampaní do jednotlivých zastupitelských sborů, nezanedbatelnou míru odpovědnosti za obsazení jednotlivých zastupitelských sborů nesou především samotní voliči.

Podle soudního senátu volič by měl v každých volbách pečlivě vyhodnocovat, jak se zachová. Soud v usnesení zdůraznil, že ať už na základě učiněné zkušenosti s jednotlivými volebními stranami či na základě reálnosti naplnění předvolebních slibů jednotlivých volebních stran, či na základě chování volební strany ve volební kampani, by měl poznat, zda ta která volební strana se neuchyluje jen k populistickým gestům. Tedy ke gestům zaručujícím jí jenom získání moci, aniž by ve skutečnosti usilovala o dosažení blaha pro své voliče.

Autor: František Roček

15.11.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Levý nebo pravý břeh? Žatec řeší, kde by mohl být kemp

Tady bývala koupelna a kuchyň
AKTUALIZOVÁNO
8

Dva lidé zemřeli v Jirkově kvůli šesti stovkám. Žhář půjde na 15 let do vězení

V bývalém pivovaru v Žatci by se opět mohlo začít vařit pivo

Žatec – Město představilo plán, jak by mohl vypadat areál bývalého Dreherova pivovaru a pozdější Fruty u západního vlakového nádraží. Počítá se s hotelem, restaurací i rodinnými domy.

Muž, který v Žatci ohrožoval taxikáře nožem a kradl v baru, je ve vazbě

Žatec – Žatečtí kriminalisté objasnili přepadení taxikáře a krádež v baru. Podle jejich zjištění se obou skutků dopustil 35letý muž. V současné době se nachází ve vazbě, kterou na něj uvalil soud.

Průvod čertů projde znovu centrem Žatce. Pak i sousedním Mostem

Žatec, Most - Pekelné dostaveníčko proběhne v Žatci 3. prosince. Přijedou děsivé bytosti z celé země.

Do Sněmovny chce bohém v bílém klobouku a houf kormidelníků

Ústecký kraj - Bohém s bílým kloboukem, rastaman nebo prodejce semen léčivých bylin u Pirátů, případně vydavatel Teplického kurýru u Rozumných. I s takovými profesemi se můžete setkat na kandidátkách pro volby do Poslanecké sněmovny.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení