Hasičské zbrojnice, tenisové kurty, zemědělské farmy či jídelny – to jsou v okrese Louny místa, kam také o dnes a zítra zavítají voliči.

V Česku se teď konají ostře sledované volby do Sněmovny.

Většinou půjdou lidé volit do škol, na radnice nebo obecní úřady. V Žatci je volební místnost na poliklinice či v jídelně bývalého cukrovaru, v Podbořanech zase v budově Českého rybářského svazu. V Postoloprtech se opravuje radnice a bazén, tak tam využijí budovu kina a umělecké školy. Jiná je situace v menších obcích. Většinou půjdou voliči do budov obecních úřadů, využívají se ale i kulturní domy, obchody či hasičské zbrojnice. Volební místnosti jsou často v administrativních prostorách zemědělských firem. V Buškovicích a Pšově půjdou lidé volit do výchovných ústavů.

Kuriózní je situace v Postoloprtech. Tam je 12 volebních okrsků, z čehož pouze tři se nacházejí v samotných Postoloprtech. Zbylé volební místnosti se nacházejí v místních částech. V Malnicích půjdou lidé volit do hasičské zbrojnice, ve Skupicích do sídla mysliveckého sdružení a v Dolním Březně do objektu u tenisových kurtů. „Ve Rvenicích, Seménkovicích, Strkovicích a Mradicích jsou volební místnosti v rodinných domech soukromníků. Mají vhodné zázemí mimo obytné části domů,“ sdělil starosta Postoloprt Miroslav Hylák. Obyvatele Hradiště a Vrbky radnice k urnám v Postoloprtech odveze.

Na Žatecku musejí lidé do města

V případě Loun mohou lidé volit v Nečichách i Brloze. Naopak žádné volební místnosti se nenacházejí ve vesnicích, které spravuje žatecká radnice. Obyvatelé šesti vesnic musí k urnám do města. Dřív je svážel autobus, který platila radnice. To už není. Podle vedení města jej lidé využívali k jiným účelům, tak od toho ustoupilo. „Lidé, kteří se nemohou dostat k volebním urnám, mohou požádat o to, aby za nimi někdo přišel s přenosnou urnou. Zatím máme jednu žádost od starší paní ze žateckého Podměstí, obvykle je ale takových žádostí během voleb dvacet až třicet,“ sdělil Aleš Kassal, místostarosta měs­ta.

Podle jeho slov k vytvoření volebních okrsků alespoň ve větších vesnicích, jako je Bezděkov nebo Radíčeves nedojde ani v dalších volbách, třeba letos na podzim. „Neumožňuje nám to novela volebního zákona, která říká, že se volební okrsky vytvářejí tak, aby zahrnovaly přibližně tisíc voličů,“ sdělil místostarosta.

ŽATECKÝ A LOUNSKÝ DENÍK JE NA FACEBOOKU! STAŇTE SE FANOUŠKEM!