Stejně jako v celé republice, celém Ústeckém kraji, tak i v okrese Louny triumfovalo v krajských volbách hnutí ANO Andreje Babiše. Dosud vládnoucí KSČM hodně ztratila, stejně jako bronzová ČSSD. Vůbec se v regionu nedařilo pravici, ODS dosáhla na téměř devět procent, TOP 09 jen pět. Okres Louny po právě skončených volbách v kraji posílí, alespoň co se týče mandátů v zastupitelstvu. Místo pěti bude mít devět zástupců.

ANO v okrese Louny získalo ve volbách do zastupitelstva Ústeckého kraje podporu 26,4 %. „Volební výsledek v okrese je solidní, máme z toho radost. Děkujeme voličům," řekl Deníku po sečtení hlasů Milan Rychtařík z lounské ANO.

Jednání o koalici začínají

S kým bude chtít hnutí Andreje Babiše v kraji utvořit koalici a s kým naopak ne, zatím nechce ANO komentovat. „Jednání teprve začínají, jsme na začátku. Jednat ale určitě chceme se všemi, kteří mají mandát, nikoho nevylučujeme předem," pokračoval Rychtařík.

Druhá nejsilnější KSČM dosáhla na výsledek 19,4 %. Před čtyřmi roky přitom komunisté, kteří jsou v regionu tradičně velmi silní, měli 31 %, hodně tedy ztratili. „Jsme nespokojení i spokojení, pocity jsou takové smíšené. Jsme přesvědčení, že za minulé čtyři roky se v kraji hodně udělalo a mrzí nás, že voliči to až tolik neocenili. Na druhou stranu nás těší náš výsledek v okrese Louny, který byl nejlepší v rámci KSČM v celém kraji. Děkujeme za podporu. Jsme rádi, že jsme takto přispěli k zisku třinácti mandátů v zastupitelstvu," uvedl Stanislav Rybák (KSČM).

Okres Louny podpořil KSČM nejvíc

I přes pokles mají v okrese Louny komunisté o téměř 4 % větší zisk, než celkem v kraji. V Ústeckém kraji, pokud se zaměříme na volební zisk, přitom komunisté zaznamenali nejlepší výsledek z celé ČR.

A s kým by mohli komunisté jednat o koalici? „Předem se nebráníme žádným jednáním, můžeme jednat se všemi. Vše je ale teprve na začátku," dodal Rybák.

Ztratila i ČSSD

Ztrátu hlásí také z tábora ČSSD, která společně s komunisty minulé čtyři roky v kraji vládla. Sociální demokraté získali od voličů 12,5 %, což je o více než 5 % méně než v roce 2012. „S výsledkem nemůžeme být spokojeni, chtěli jsme alespoň udržet zisk z roku 2012. Děkujeme voličům, kteří nás podpořili a jsme připraveni dál v kraji pracovat," sdělil Deníku Pavel Csonka (ČSSD).

Čtvrtá skončila v okrese Louny ODS (8,7 %), která tak obhájila výsledek z voleb před čtyřmi lety. Pátá Koalice SPD a SPO (Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura a Strana Práv Občanů) s 5,6 %. Že se pravicovým stranám v okrese příliš nedařilo dokládá také až šestá příčka TOP 09 (5,2 %). V celém kraji ale TOP 09 nedosáhla na pětiprocentní hranici a v zastupitelstvu se tak neobjeví. Sedmá skončila v okrese Louny koalice Pirátů a Strany zelených (3,6 %), Jsme PRO! KRAJ bylo osmé (3,4 %), na DSSS zbylo 2,8 % hlasů.

Zástupců z okresu bude víc

Zatímco v minulém volebním období měl region mezi krajskými zastupiteli pět zástupců. Nyní to bude devět. Končí Jan Novotný (TOP 09) a Milan Pipal (KSČM). Naopak náměstek současného hejtmana lounský Stanislav Rybák (KSČM) zastupitelský post obhájil, spolu s ním i Václav Beneš (KSČM), starosta Blatna na Podbořansku. Krajským zastupitelem zůstane také Pavel Csonka (ČSSD), bývalý policista a místostarosta Loun, minulé čtyři roky krajský radní.

Nováčky z okresu Louny budou starosta Domoušic Zdeněk Kutner (ODS), podbořanský místostarosta Karel Honzl (ČSSD) či předseda Českého svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička (Koalice SPD a SPO). Tři noví zástupci z regionu budou z hnutí ANO. Do zastupitelstva se dostali obchodní manažer z Loun Milan Rychtařík, středoškolský pedagog ze Žatce Radim Laibl a bezpečnostní pracovník z Loun Miroslav Matějka.

Důležitá je otázka, zda spolu budou v tématech stěžejních pro okres Louny zastupitelé z regionu spolupracovat. Ze všech stran nyní těsně po volbách zní, že určitě ano. „Spolupracovat s ostatními z okresu určitě chceme, v některých věcech je to důležité. Jediná podmínka je, aby případné návrhy neporušovaly náš program," dodal k tomu zástupce ANO Rychtařík. Velmi podobně odpověděli také zástupci ostatních stran z okresu Louny.