Města a obce v okrese Louny se připravují na volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, které se uskuteční poslední víkend v květnu.

Teď se stanovují sídla a počty volebních okrsků. Ty se zpravidla nemění.

Zatímco radnice v Lounech, Postoloprtech a Podbořanech umožní lidem z některých místních částí volit přímo ve vesnicích, v případě Žatce tomu tak není. Lidé ze šesti vesnic u Žatce budou muset k urnám dojet na vlastní náklady do města. V Lounech se bude volit na 21 místech opět většinou ve školách. Po jedné volební místnosti bude ale i v místních částech Brloh a Nečichy.

V případě Podbořan budou při květnových volbách urny na devíti místech, z čehož šest je přímo ve městě. Další volební místnosti budou ve výchovných ústavech v Buškovicích a Pšově a další v Kněžicích v objektu tamní zemědělské firmy.

Také město Postoloprty připravuje volební místnosti ve svých místních částech. V samotném městě mohou voliči k urnám na třech místech, dalších devět volebních okrsků bude mít sídlo v okolních vesnicích. Ve Vrbce a Malnicích bude třeba urna umístěna v hasičské zbrojnici, v dolním Březně v objektu u tenisových kurtů. Kvůli volbám nebudou muset do Postoloprt jezdit ani lidé ze Seménkovic, Rvenic, Strkovic, Skupic nebo Mradic.

Lidé z místních částí Žatce mají smůlu

V Žatci se bude volit na 18 místech, většina volebních okrsků má sídla opět ve školách. Kromě škol se bude volit na poliklinice, domě dětí a mládeže a jídelně bývalého cukrovaru.

Lidé z místních částí Žatce, který jich má šest, budou muset k volebním urnám ale všichni do města. A to i přes to, že například v Bezděkově nebo Radíčevsi bydlí srovnatelně nebo dokonce více obyvatel, než ve většině místních částí Postoloprt či Loun.

„Radnice v Žatci do svých místních částí dřív vypravovala autobus pro voliče, ale jeho využití bylo minimální. Spíš se prý využíval pro to, aby se lidé dostali na nákupy,“ sdělil místostarosta Žatce Aleš Kassal. „Už dřív bylo vyhodnoceno, že v místních částech nejsou žádné vhodné prostory, kde by se volby mohly zajistit. Nicméně se myšlenkou, zajistit volební místnosti v některých z nich, zaobíráme. Nicméně nyní to je pro volby v květnu asi už nereálné, u komunálních voleb na podzim uvidíme. Je to také o jednání s vlastníky některých potenciálně vhodných nemovitostí,“ dodal žatecký místostarosta.