U plotu trochu nenápadně vlajka, šipky vás navedou do dvora k rodinnému domu. Přivítá vás několik přítulných koček. Trochu nejistě zaklepete a jdete dál. Chodbou, kolem kuchyně, kde právě nádherně voní bábovka, po schodech nahoru a doprava a už jste ve volební místnosti v Mradicích. Volí se tam v obýváku. V okrese Louny jsou i další netradiční místnosti, třeba v letní kuchyni ve Rvenicích nebo v bazaru s dětským oblečením v Nečichách.

„Ani se nemusím přezouvat, když jdu volit,“ usmívala se při loňských krajských volbách Jiřina Nová z Mradic, když šla vhodit svůj volební lístek. Neměla to daleko, volí totiž doma. Stejné to bude i letos do parlamentu. Pro potřeby voleb i letos půjčuje ve svém domku místnost, jakýsi obýváček, který jinak využívá její rodina, když přijede na návštěvu.

Z malých kamen tam, když se volby konají na podzim nebo v zimě, vždy sálá teplo. Samozřejmostí je občerstvení a příjemná atmosféra. Ale i tady se kontrolují občanské průkazy, chodí se za plentu, řádně se zapisuje a sčítá – žádné výjimky. Volit tam může přijít zhruba padesát lidí, většinou je tam vyšší volební účast, možná právě díky domácké atmosféře.

V „obýváku“ se tam volí od doby, kdy byla prodána škola, tehdy Jiřina Nová nabídla svou místnost.

Tak se volí v Mradicích a Rvenicích: 

Podobná atmosféra při každých volbách vládne také ve Rvenicích. Tam mají volební urnu v letní kuchyni u domu rodiny Klimendových. „Je to tady takové přátelštější, útulnější,“ vyprávěla během loňských krajských voleb jedna z voliček. K urně tam musíte přes dvůr, pak vejdete do menší místnosti s kuchyňskou linkou a bojlerem. Daleko to tam pro kávu rozhodně nemají.

V regionu jsou i další netradiční místnosti. Například v Drahomyšli se volí v obchodě, v Nečichách v bazaru s dětským oblečením. V kuchyni se volí také v Seménkovicích, v Dolním Březně v areálu tenisových kurtů, ve Skupicích v myslivecké klubovně. Na Podbořansku se chodí k volbám do výchovných ústavů v Pšově a Buškovicích.

167 volebních místností

Celkem jsou v okrese Louny urny ve 167 volebních místnostech. Drtivá většina z nich je ve školách, školkách, na úřadech, v kulturních domech, obecních sálech a dalších veřejně přístupných místech.

V okrese Louny může k volbám zhruba 70 tisíc voličů. Při minulých volbách do Sněmovny, v roce 2013, využilo volební právo 37 933 lidí z regionu, účast při rozhodování o budoucnosti si tehdy nenechalo ujít 54,1 % voličů.

Mezi obce s nejmenší volební účastí patřily tehdy například Břvany – 37 %. Naopak hodně chodili lidé třeba ve Zbrašíně – 72 %.

A jaké byly před čtyřmi lety výsledky v regionu? Okres Louny v roce 2013 volil chuť třešní, vyhráli tam komunisté (24 %). Druhá byla celostátně vítězná ČSSD (20,7 %), bronz získalo ANO (20 %).  

Ilustrační foto
Muž, který v Žatci ohrožoval taxikáře nožem a kradl v baru, je ve vazbě