Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Před 67 lety podpisy potvrdily návrat Volyňských Čechů

Okres Louny - Tisíce z nich se usídlily na Žatecku a Podbořansku, v sobotu vzpomenou na Český Malín.

10.7.2013
SDÍLEJ:

Centrální náměstí Svobody v Žatci.Foto: DENÍK/Petr Kinšt

Před 67 lety, 10. července 1946, byla v Moskvě v tehdejším Sovětském svazu podepsána smlouva umožňující Volyňským Čechům návrat do jejich bývalé vlasti. Dokument měl velký vliv na další dění hlavně na Žatecku a Podbořansku, kde se v následujícím roce většina Volyňských Čechů usadila.

V letech 1868 až 1880 odešlo z Rakouska-Uherska do carského Ruska téměř 16 tisíc Čechů. Důvodem jejich odchodu byly těžké životní podmínky v českých zemích a zvěsti o prosperitě v ruské říši, kde bylo velké množství nevyužité zemědělské půdy. Převážná část Čechů se usadila ve volyňských újezdech Rovno, Dubno, Luck, Žitomír a Ostroh na území dnešní Ukrajiny.

Po druhé světové válce se velká část rozhodla pro návrat do bývalé vlasti. Část jich přišla do Československa v řadách 1. čs. armádního sboru. Po osvobození Československa zůstali Volyňští Češi, kteří byli příslušníky československé armády, dislokováni v Žatci.

Návrat domů

Po válce se otevřely dveře reemigraci Volyňských Čechů do Československa na základě mezistátní dohody podepsané právě před 67 lety. První železniční transport přijel do Žatce počátkem roku 1947, přičemž do Československa začali přijíždět nejen ti, kteří žili v SSSR, ale i ti, kteří se vraceli z nucených prací na bývalém území Třetí říše. Celkem se jednalo o zhruba 40 tisíc osob. Většina z nich byla usídlena v úrodných zemědělských oblastech, které byli nuceni opustit Sudetští Němci na Žatecku, Podbořansku a severní a jižní Moravě. Někteří Volyňští Češi zůstali v Sovětském svazu i po skončení druhé světové války. Téměř 2 000 Volyňských Čechů přišlo do Česka v další reemigrační vlně před dvaceti lety.

Situace Volyňských Čechů, žijících ve vesnicích v bývalém Sovětském svazu pod německou okupační správou během druhé světové války, nebyla dobrá. Nacisté na Ukrajině vypálili několik set obcí a masakrovali obyvatelstvo. Dne 13. července 1943 byla Němci přepadena a vypálena obec Český Malín, přičemž lidé včetně starců, žen a dětí byli upálení zaživa.

Památku této události si připomenou účastníci pietního aktu u památníku před žateckým městským hřbitovem. Koná se tuto sobotu, 13. července, od 11 hodin.

Autor: Petr Kinšt

10.7.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Šest branek už nastříleli v I.A třídě Svída a Sulovský

Bývalý Dreherův pivovar v Žatci, kde sídlil podnik Fruta. Objekt má být spolu s dalšími 88 budovami ve městě zapsán do seznamu UNESCO.

V bývalém pivovaru v Žatci by se opět mohlo začít vařit pivo

Naši prvňáci ze ZŠ Husova Podbořany

Každou středu vám představujeme čerstvé prvňáčky z Lounska, Žatecka a Podbořanska

Dobrovolníci pomáhají v okolí zámků

Krásný Dvůr, Stekník - Do Krásného Dvora jezdí pomocníci z Anglie. Ve Stekníku zase nabízejí příležitosti i pro místní zájemce.

Podbořany opraví koupaliště. Město také chystá malý kemp

Podbořany - Po rekonstrukci dětského bazénu projde částečnou opravou i ten velký. Chystá se další rozšíření služeb v areálu.

Most v Blšanech bude zavřený do konce roku

Blšany - Řidiči musejí použít sedmikilometrovou objízdnou trasu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení