Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vozíčkáři mohou na většinu restaurací zapomenout, stále chybějí WC a další prvky

Žatec - V Žatci jsou například jednom čtyři podniky, kde tělesně postižení lidé nemají problémy.

1.3.2010 2
SDÍLEJ:

„Tenhle záchod je bez problémů,“ říká Jaroslava Panská ve Sportbaru na Pražské. Jinak se ale do většiny dalších restaurací v Žatci vozíčkáři přijít pobavit nemohou. Foto: Deník/Libor Želinský

V Žatci žije přibližně dvacet lidí, upoutaných na invalidní vozík. I oni patří do naší společnosti, i oni jsou lidé jako my, i oni se chtějí občas bavit, posedět někde s přáteli nebo si zajít do restaurace na večeři.

Jako vzletná slova to sice moc hezky zní, ale když dojde na skutečnou praxi, je to dost vážný problém: ve skutečnosti téměř do žádné restaurace přijít nemohou, protože podniky nemají potřebná WC pro vozíčkáře. Výjimky v Žatci se počítají na prstech jedné ruky.

„Vím pouze o čtyřech podnicích ve městě, kde jsou připraveni bez jakýchkoli problémů na návštěvu vozíčkářů. Vozíčkáři se dovnitř dostanou zcela bez bariér a k dispozici mají i speciální WC s potřebným větším prostorem,“ uvedla Jaroslava Panská, obyvatelka Žatce, která je sama upoutána na invalidní vozík.

Část majitelů se úpravám vyhýbá

Uvedenými bary a restauracemi jsou Zlatý chmel, Černý orel, hospůdka U Nás, sportovní bar Pražská, upřesnila. „Kromě nich je v Žatci ovšem určitě více než dvacet dalších restaurací či barů, které nejsou pro vozíčkáře vůbec vybaveny, přestože to dávno předepisuje zákon, a invalidní lidé je tudíž nemohou navštívit,“ sdělila Jaroslava Panská.

Podle ní v ČR sice platí stavební zákon, podle nějž všechny veřejné budovy i restaurační podniky mají mít k dispozici WC pro vozíčkáře a další úpravy k bezbariérovému pohybu, ale řada provozovatelů restaurací ho nerespektuje a obchází ho různými žádostmi o výjimky.

U jiných podniků dochází k řešení „jen tak na půl“. „Například hotel Zlatý lev. Hotelová část je bezbariérová, to je pravda. Ale restaurace je umístěná ve sklepních prostorách a musí se do ní dojít po schodech. Má sice bezbariérové WC. Ale k čemu je takové gesto vozíčkářům platné, když ti se přes dlouhé schodiště do prostor restaurace vůbec nedostanou?“ uvádí Jaroslava Panská.

Provozovatelé hotelu Zlatý lev ani jeho recepce na otázky Deníku k tomuto tématu nijak nereagovali.

Věra Vobrová, vedoucí stavebního úřadu Městského úřadu Žatec, sdělila, že hotel Zlatý lev je bezbariérový, avšak potvrdila, že do restaruace Sklípek není zřízen bezbariérový přístup. „Technicky to dost dobře nejde vyřešit. U starších staveb to obecně bývá leckdy problém. Naopak u nově budovaných staveb žádná úleva ze zákona není možná, všechny musí mít zřízeny bezbariérové úpravy pro tělesně postižené, požadujeme to ve stavebním řízení,“ uvedla.

Například v loňském roce ovšem v Žatci nevznikla jako nová stavba žádná restaurace ani bar, dodala Věra Vobrová.

Žádají o výjimky

Někteří provozovatelé restaurací bezbariérové záchody a další prvky bez okolků zřídí, jiní však otálejí kvůli nutným vysokým investicím. „U mě v baru WC pro vozíčkáře jsou, vše jsem nechal vybudovat podle zákonů a vyhlášek, snažím se všem lidem včetně invalidů vyjít vstříc. Praxe ale pak vypadá i tak, že ke mně jezdí na záchod vozíčkáři sedící v sousední restauraci, kde bezbariérové WC nemají zřízeno. Zdá se mi ten přístup trošku složitý – proč někteří majitelé restaurací udělají vše, co nařizuje zákon, restauraci přebudují, a někteří donekonečna žádají o výjimky a od úřadů je dostanou?“ říká František Lukáč, majitel sportovního baru v Pražské ulici.

„V městských budovách řeší radnice možnosti bezbariérového pohybu průběžně, buduje výtahy, nájezdy, tam kde je největší problém, sejdou úředníci k tělesně postiženému klientovi vyřídit jeho věci osobně,“ uvedl Aleš Kassal, místostarosta Žatce, který se tématice života vozíčkářů delší dobu věnuje. „V soukromých objektech je situace jiná, to je samozřejmě pravda. Vše záleží na majiteli či pronajímateli. Bezbariérové úpravy jsou součástí stavebních řízení a řeší je zákony a vyhlášky,“ dodal.

Autor: Libor Želinský

1.3.2010 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.
70

ANKETA: Zavedli byste ve školách uniformy?

Ilustrační foto.

Muž nenastoupil do vězení, zadrželi ho v Chomutově

Vlakovou zastávku u Radonic zruší. Místo toho budou světla u cesty

Radonice - Nové osvětlení cesty mezi Pátkem a Radonicemi by mělo být hotové příští rok na jaře.

Šroubárna má dvě důležité výhry, vzdálila se bojům o udržení v první lize

Žatec - Národní házenkáři Žatce v nejvyšší soutěži přehráli Veselí i Krčín 17:15.

Diplomacie i cit pro řešení problémů. Ženy míří do vysoké politiky

Ústecký kraj - Ženy na kandidátních listinách do Poslanecké sněmovny tvoří v Ústeckém kraji celkem 29 %, průměr České republiky je 28 %. 

Dálnice v okrese Louny zůstanou pro osobní auta bez poplatků

Okres Louny – Nové úseky zatím neovlivní povinnost mít dálniční známku. V budoucnu ale ano.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení