Do divadla v Lounech chodí diváci už šedesát let. Tak dlouho se lidé v publiku baví, vychutnávají hudbu, smějí se i přemýšlí nad vážnými dramaty.

Vrchlického divadlo připravilo k tomuto výročí několik slavnostních akcí.

Slavit se bude vícekrát. „V této sezoně se nám sbíhá více výročí, kromě 60 let to je také sedm let od znovuotevření divadla. Celou první polovinou sezony se budou prolínat různé akce spojené s těmito dvěma událostmi,“ uvedl Vladimír Drápal, ředitel divadla. A proč se vůbec slaví 60 let? „Když mělo divadlo kulatější padesátku, bylo uzavřené kvůli rekonstrukci. Chtěli jsme proto připomenout aspoň tohle výročí,“ vysvětlil ředitel.

Oslavy začnou ve středu 1. září, kdy bude zahájena výstava dobových fotografií a dokumentů. Návštěvníci se dozvědí, jak to vlastně s divadlem bylo a je. O pár dní později vyvrcholí výtvarná soutěž. Malovali předškoláci, školáci i senioři z Třetího věku. Co pro ně „jejich“ divadlo znamená, si budou moci návštěvníci prohlédnout od 6. září.

První v sezoně bude Blaník

První představení této sezony je také spjato s rokem 1950. Divadlo Járy Cimrmana, které tradičně novou sezonu zahajuje, přiveze hru Blaník. A právě před šedesáti lety otevírala tehdy Fučíkovo divadlo Smetanova skladba Blaník.

Čtrnáctidenní 1. divadelní festival, který začínal hned druhý den po otevření divadla, připomene v říjnu představení Bistro aneb Nesmrtelní divadla Klas – Klášterec. Všem, kteří se podíleli na divadelním životě, je věnován společenský večer.

S novodobou historií je spojeno přestavení Vstupte. Komediální představení otevíralo zrekonstruované divadlo v roce 2003. Tuto událost si návštěvníci připomenou 28. října. V den D, tedy 29. října, proběhne Divadelní ples k 60 letům divadla.

Divadlo Jaroslava Vrchlického

– divadelní tradice v Lounech trvá šedesát let

– roku 1950 bylo otevřeno tehdejší Fučíkovo divadlo

– po více než pěti desítkách let a uzavírce prošlo rekonstrukcí, dnes se jmenuje Vrchlického


Speciální a exkluzivní dárek věnují divadlu postoloprtští Klouzáci. V listopadu sehrají nejúspěšnější představení v novodobé historii divadla – Severočeský buchaři, a to i přesto, že avizovali, že s bucharama končí.

Oslavy vyvrcholí v prosinci otevřením galerie v suterénu divadla, ponese název Galerie Města Louny. Nový výstavní prostor pokřtí společná výstava děl lounských mistrů a přátel Zdeňka Sýkory, Vladislava Mirvalda a Kamila Linharta. Stane se tak 10. prosince, tedy na den přesně od výstavy, která měla vernisáž v roce 1950 v tehdejším divadle.

Divadlu vdechli život nadšenci, podruhé radnice

Původní divadlo bylo otevřeno 29. října 1950, a to díky snaze lounských nadšenců. U zrodu stála řada osobností v čele Václavem Šlajchrem. Do sbírky na výstavbu divadla přispěly stovky Louňáků i občanů z okolních obcí, řada spolků a podniků. Vybralo se více než milion a šest set tisíc korun. Ihned po vyhlášení sbírky přispěl desetitisící korunami i známý divadelní režisér E. F. Burian. Sami občané se podíleli i na přestavbě tehdejšího hotelu Koruna na kulturní stánek, na stavbě odpracovali 20 tisíc brigádnických hodin.

Tehdy se ale divadlo ještě nejmenovalo po lounskému rodákovi a básníkovi Jaroslavu Vrchlickém. Budova byla z politických důvodů pojmenována po Juliu Fučíkovi. Divadlo bylo velmi oblíbené, do roku 1975 navštívilo divadlo téměř dva miliony návštěvníků. O několik let později budova rychle chátrala a roce 1989 muselo být kvůli špatnému technickému stavu uzavřeno. Novodobá historie se začala psát v roce 2000, kdy lounské zastupitelstvo rozhodlo, že divadlo bude zrekonstruováno a pojmenováno po Jaroslavu Vrchlickém. „Nové“ divadlo bylo otevřeno 16. listopadu 2003.

ČTĚTE TAKÉ: Divadelní sezonu zahájí Blaník, Blboun a Baumaxa

ŽATECKÝ A LOUNSKÝ DENÍK JE NA FACEBOOKU! STAŇTE SE FANOUŠKEM!