S celkovým prostorem jeden milion metrů krychlových jsou Vidhostice největší přehradou v okrese Louny, spolu s o něco menší nádrží Blatno a rybníky Finklovým u Petrohradu, Očihovským a Stebenským tvoří na Podbořansku soustavu vodních děl, které na místních potocích a Blšance nadlepšují průtoky v suchých obdobích a naopak zadržují vodu při menších povodních. Některé z nich slouží také pro zavlažování okolních polí a chmelnic a chov ryb či sportovní rybolov.

Opravy na vodním díle Vidhostice vyjdou na 20 milionů korun. „Na věžovém objektu jsme sanovali betonové konstrukce, provedli novou fasádu a vyměnili také stávající okna a dveře za nové. Opravou prošel také interiér horní strojovny, obě jeřábová zařízení a všechny uzávěry spodních výpustí, na nichž jsme opravili těsnění, vyměnili zkorodované díly a obnovili ucpávky. Dále došlo k výměně nefunkčních servomotorů a nevyhovujících česlových stěn. V prostoru vývaru bylo opraveno ocelové zábradlí a vyměněn žebřík pro přístup do odpadní chodby,“ vypočetla tisková mluvčí Povodí Ohře Dana Zikešová.

Hlavní stavební práce probíhaly při úplně vypuštěné vodní nádrži, která se nyní opět napouští vodou.

Jesle v Žatci.
Tresty pro batolata: facky a tahání za vlasy. Kauza jeslí v Žatci jde k soudu

Vodní dílo Vidhostice vyrostlo v letech 1987 až 1990 na Mlýneckém potoce, zemní, sypaná hráz je vysoká 12 a dlouhá 162 metrů. Celková zatopená plocha je 24 hektarů.

Druhou největší přehradou, co se týká zásobního prostoru, v okrese Louny je nádrž Blatno. Vejde se do ní necelý milion metrů krychlových vody. Vyrostla v letech 1980 až 1985 v místě historického rybníka, který se protrhl při katastrofální povodni v roce 1872. Zemní sypaná hráz na Podvineckém potoce u Blatna je dlouhá 583 metrů a vysoká necelých osm metrů.

Vidhostice o svůj primát největší přehrady v okrese Louny za pár let přijdou. U Kryr na stejném potoce připravuje Povodí Ohře mezi lety 2030 až 2040 stavbu přehrady s 360 metrů dlouhou a 21 metrů vysokou hrází. Státní podnik vykupuje pozemky a mimo jiné řeší konečnou podobu hráze.

Louny rozkvetly. U hradeb nechala radnice vysadit 35 tisíc cibulovin.
Louny rozkvetly. Na několika místech září krokusy, za čas se ukáží také tulipány

Přehrada Kryry je součástí projektu, který posílí vodní systémy na Podbořansku a Rakovnicku, jež sužuje sucho. Klimatické změny mají situaci v budoucnu ještě zhoršit. Kromě Kryr plány počítají s nádržemi Senomaty a Šanov na Rakovnicku nebo přivaděči vody z Ohře u Stranné pod Nechranicemi na Podbořansko a Rakovnicko. Naopak zvažovaná přehrada přímo na Blšance u Mukoděl kousek od Kryr se v tuto chvíli nepřipravuje.

Největší vodní plochou v okrese Louny je s osmdesáti hektary Lenešický rybník. Zmíněné Nechranice jsou největší přehradou na severu Čech, leží v katastru okresu Chomutov.

Mohlo by vás zajímat: Studenti prezentovali v aule žateckého gymnázia výsledky své roční práce

Zdroj: Deník/Petr Kinšt