Smělé záměry má vedení Vroutku. Radnice by v budoucnu chtěla zrekonstruovat současné náměstí a současně zvelebit prostor kolem kostela sv. Jakuba Většího. Vše je zatím jen v oblasti návrhů, obnovu musí ještě schválit zastupitelstvo. „Chtěli bychom zbourat současný kulturní dům. Všechno uvnitř by potřebovalo opravu a navíc provoz je hodně drahý. Také zcela zakrývá kostel, jednu z dominant obce. Zatím jsou to ovšem jen představy,“ řekla Deníku starostka Vroutku Marta Hessová.

Kultura by dostala prostor v bývalém kině

Kulturní dům by byl přesunut do budovy bývalého kina. „Objekt je teď nevyužívaný. Museli bychom část přistavět, ale pak by se tam mohla kultura přestěhovat. Určitě by se ušetřilo na nákladech za provoz, získali bychom pěkný kulturní stánek pro asi 250 lidí,“ pokračovala starostka. I prostranství před kostelem by bylo upraveno. „Celý prostor by se zvětšil. Vznikla by další místa na odpočinek v nové zeleni i parkovací místa. Prostor by se otevřel a zvelebil. Opticky by se tak hodně zkrášlil střed města,“ myslí si Marta Hessová.

Souhlasí s ní i vroutečtí obyvatelé. „Myslím, že by to bylo dobré. Měli bychom nové zázemí pro kulturu i hezčí náměstí,“ řekla na náš dotaz Růžena Dlouhá, s kterou souhlasilo i několik dalších námi oslovených obyvatel Vroutku. Opravit by vedení radnice chtělo také samotné náměstí. „Když se pokládal nový koberec na hlavní silnici, tak se oproti okolním cestám ulice zvedla. Tam, kde jsou nájezdy, jsou pořád díry a v nich neustále louže,“ popsala problém starostka.

Rozpočet na opravu jen nájezdů, která by problém řešila jen částečně, se vyšplhal na 340 tisíc korun. Vroutečtí si proto nechali zpracovat studii na opravu celé komunikace i přilehlých prostor. „Jednalo by se o kompletní rekonstrukci. Opravena by byla nejen asfaltová cesta okolo náměstí, ale také cesta k myslivně. Upravena by byla také zeleň, lavičky a vše, co k tomu patří. Studie nám napoví, kolik by to celé stálo,“ přiblížila plány Marta Hessová. Peníze na rekonstrukci náměstí i přemístění kulturního domu chce město získat jednak z vlastního rozpočtu, jednak z dotací. „Na oba projekty bychom si zažádali o dotace jak na česká ministerstva, tak k evropským fondům,“ dodala.