Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Žatecká radnice bude mít na krku stížnost

Žatec - Diskutované výběrové řízení se sporným výsledkem v Žatci, při němž město hledalo dodavatele sítí v nemocnici, bude mít dohru. Jedna z firem chce podat stížnost k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

29.1.2009
SDÍLEJ:

Centrální náměstí Svobody v Žatci.Foto: DENÍK/Petr Kinšt

Společnost Grape SC, která byla žateckou radnicí vyřazena z výběrového řízení na položení datových kabelů v nemocnici, chce podat stížnost k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Grape SC zpochybnila průběh řízení na radnici a jeho výsledek.

Výběrová komise na žatecké radnici ze sedmi firem vyřadila kvůli formalitám ty, které téměř všechny nabídly nejnižší ceny. Přitom právě ta byla nejdůležitějším kritériem výběrového řízení. „Okolnosti výběrového řízení zkoumá náš právník, velmi pravděpodobně podáme stížnost k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže,“ řekl Štěpán Beneš, výkonný ředitel Grape SC.

Do výběrového řízení na třetí etapu strukturované kabeláže se přihlásilo sedm firem. Nejprve jich bylo pět vyřazeno, později jen čtyři. Výběrové řízení nakonec vyhrála firma Colsys, která nabídla cenu 1,23 milionu korun, na druhém místě skončila Schlike – Domi s nabídkou 1,25 milionu, která byla původně také vyřazena. Třetí skončil Losan internet s nejdražší nabídkou 2,39 milionu. Všechny ostatní firmy byly z výběrového řízení vyřazeny – Grape SC s nabídkou 727 tisíc korun, ARsystem (809 tisíc), Elektro práce (1,22 milionu) a Technicom (1,14 milionu). Firmy, které byly vyřazeny, nedodaly některé doklady. Například seznam dodavatelů, živnostenský list, certifikát nebo výpis z obchodního rejstříku. Radnice firmy nevyzvala, aby chybějící dokumenty doložily a rovnou je z výběrového řízení vyřadila. „Nedodání některého z dokladů, jak vyplývá ze zadávacích podmínek, byl důvod k vyloučení firmy z výběrové řízení,“ uvedl Karel Krčmárik, radní a člen výběrové komise.

„Cena je sice rozhodující, prvořadou podmínkou je však to, aby nabídky splnily formální náležitosti zadání. Tomu se tak v případě vyřazených firem nestalo, a proto byly vyřazeny. Z firem, které splnily formální podmínky výběrového řízení, byla vybrána ta, která nabídla nejnižší cenu,“ dodal.

„Výběrové řízení na dodavatele strukturované kabeláže nemocnice proběhlo zcela transparentně a v souladu se zákonem,“ tvrdí také radní Miroslav Legutko, který byl také členem výběrové komise. „Bylo by vhodné, aby předkladatelé nabídek pořádně pracovali a neobviňovali město z čehokoliv. Město totiž musí postupovat v mezích zákona a schválených pravidel. Nějaké dodatečné donášení chybějících dokumentů by byl pouze kocourkov a žádná pravidla bychom dělat nemuseli,“ uvedl. „Nicméně je mi líto zvýšených nákladů na tuto akci z veřejných prostředků a byl bych rád, aby zvítězila nabídka z nejnižší cenou. Těch necelých půl milionu korun navíc na tuto akci nám bude chybět třeba na opravu nějakého chodníku,“ dodal M. Legutko.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže už výběrová řízení v Žatci řešil několikrát. Městu udělil například pokutu za porušení zákona o veřejných zakázkách při rekonstrukci náměstí Svobody. Stejný úřad označil za netransparentní způsob výběru firem na rekonstrukci Chelčického náměstí a ulic J. Wolkera a Šafaříkova. Nařídil výběrová řízení zrušit. „To bylo za minulého vedení města,“ uvedl k tomu Karel Krčmárik.

Poznámka autora

Z cizího krev neteče

Město Žatec vybíralo firmu, která v nemocnici položí datové kabely. Na radnici přišlo sedm nabídek. Pět, které skoro všechny nabídly nejnižší cenu, výběrová komise vyřadila. Přestože nejdůležitějším kritériem výběrového řízení byla právě cena a rozdíl mezi nejnižší nabídkou a vybranou firmou je půl milionu korun.

Vybraná firma tak dostane od města o polovinu víc peněz, než si za tu samou práci řekl někdo jiný. I další zájemci o tuto zakázku nabídli, že práce provedou podstatně levněji než vítěz výběrového řízení. Důvod vyřazení? Firmy nedodaly všechny potřebné dokumenty. A jejich dodatečné dodání není možné, je to proti zásadám města, tvrdí radnice.

Podle mě je to spíš proti zásadám zdravého rozumu. Nemyslím, že bych si nechal postavit dům o polovinu dráž jen kvůli tomu, že nemám od nejlevnější firmy všechny požadované papíry. Pokud by byly pro mě tak důležité, prostě bych jí řekl, ať mi je dodá. Takhle by v soukromí postupoval, myslím si, každý z radních a členů komise, kteří firmu na kabely v nemocnici vybírali.

Ale když jsou to peníze města a ne moje, z cizího krev neteče. Radní tedy určili pořadí ze dvou zbylých firem. Pak zjistili, že jedna z vyřazených přece jen asi všechno dodala, a další týden tedy s pořadím výběrového řízení zamíchali. „V souladu ze Zásadami a postupy Města Žatec pro zadávání veřejných zakázek,“ jak se píše v jejich usnesení.

Nějaké divné zásady a postupy.

Autor: Petr Kinšt

29.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Ilustrační foto.
70

ANKETA: Zavedli byste ve školách uniformy?

Ilustrační foto.

Muž nenastoupil do vězení, zadrželi ho v Chomutově

Vlakovou zastávku u Radonic zruší. Místo toho budou světla u cesty

Radonice - Nové osvětlení cesty mezi Pátkem a Radonicemi by mělo být hotové příští rok na jaře.

Šroubárna má dvě důležité výhry, vzdálila se bojům o udržení v první lize

Žatec - Národní házenkáři Žatce v nejvyšší soutěži přehráli Veselí i Krčín 17:15.

Diplomacie i cit pro řešení problémů. Ženy míří do vysoké politiky

Ústecký kraj - Ženy na kandidátních listinách do Poslanecké sněmovny tvoří v Ústeckém kraji celkem 29 %, průměr České republiky je 28 %. 

Dálnice v okrese Louny zůstanou pro osobní auta bez poplatků

Okres Louny – Nové úseky zatím neovlivní povinnost mít dálniční známku. V budoucnu ale ano.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení