Také vám o víkendech vadí, že soused už v šest ráno nutně potřebuje nařezat dříví nebo posekat trávník?

V Podbořanech se s tím rozhodli skoncovat, město přijalo vyhlášku, která by měla hluk omezovat. Ale… I zastupitelé přiznávají, že vyhláška všechno nevyřeší.

Přála si to část veřejnosti i někteří zastupitelé. Trápí je častý nadměrný hluk o sobotách, nedělích a svátcích. Podbořanští městští poslanci proto přijali vyhlášku, která má hlučné činnosti regulovat. „Pily, sekačky, křovinořezy a další hlučné nástroje by lidé neměli používat v sobotu, neděli a ve svátky před osmou hodinou ráno a a po dvacáté hodině,“ uvedl starosta Podbořan Radek Reindl.

Zastupitelé vesměs s vyhláškou souhlasili, už na jednání ale někteří zapochybovali o vymahatelnosti omezení. Podbořanům totiž chybí městská policie, která podobné vyhlášky kontroluje v jiných městech. „Nic proti této vyhlášce nemám, ale podle mého to problémy nevyřeší. Bude obtížné kontrolovat dodržování,“ zapochyboval o smyslu dokumentu zastupitel Lumír Šopf.

Odpověděl mu vedoucí odboru životního prostředí na podbořanské radnici František Jurča. „Každý občan může na člověka, který vyhlášku poruší, podat podnět k přestupkové komisi města. Lze také zavolat policii,“ řekl.

Obtížnou vymahatelnost připustil také starosta města Radek Reindl. „Bude samozřejmě nutné dokázat, že hluk překročil únosnou mez.“

Rada tedy zní – pořiďte videozáznam i s časovým určením nebo ještě lépe, musíte mít svědky, kteří stejně jako vy hlučného „pachatele“ před přestupkovou komisí usvědčí. Nebo nezbývá než doufat, že lidé, kteří nejraději pracují brzo ráno nebo pozdě večer, budou rozumní a slušní a začnou až po osmé.