Požár domu vedle sokolovny při silnici na Slavětín zasáhl dvě jeho podlaží a půdu. Na místě zasahovalo pět hasičských jednotek. I dnes, skoro měsíc po požáru, jsou následky požáru patrné na první pohled. Střecha ohněm dotčené části domu je zakrytá provizorní plachtou, před ním stojí kontejner na odpad, ve který požár změnil četné vybavení domácnosti.

„Pracuji na opravách. Vyměnil jsem okna, instaloval nové sádrokartonové podhledy, vymaloval jsem. Problém je, že nám chybí peníze. Dům jsme před požárem zrekonstruovali, půjčili jsme si na to. Žádné úspory nemáme. Navíc jsme dům neměli pojištěný,“ přiblížil Míla Přibyl. Poslední měsíce byl podle svých slov na nemocenské, manželka Helena na rodičovské. V domě žijí otec, matka, jejich dcery ve věku 15 let a 2 roky a devítiletý syn. Druhý syn už je dospělý.

Hořet začalo v pátek 15. května v půl jedenácté večer. „V pátek odpoledne jsme odjeli do Liberce, protože z manželovy strany jsme měli úmrtí v rodině. Vše jsme zkontrolovali, jestli není něco zapnuté a odjeli jsme,“ popsala Helena Přibylová. „Kolem jedenácté večer nám volala policie a lidi mi psali na Facebook, že nám hoří dům,“ zavzpomínala.

Legiovlak dorazil do Žatce, čtrnáct věrně vybavených vozů přibližuje historii legionářů.
OBRAZEM: Prožijte historii na vlastní kůži. Do Žatce přijel Legiovlak

Rodina se vrátila domů. Ubytování jí zajistila obec. „Jelikož nemáme žádné volné byty, rodinu jsme ubytovali v sále obecního úřadu. Byli tam do pondělí, než se zbylá část domu odvětrala od zplodin a oni se mohli do něj vrátit,“ přiblížila starostka obce Věra Posledníková. 

Ještě o víkendu obec zajistila a zaplatila elektrikáře, který odpojil rozvody z poškozené části domu, aby užívání jeho zbylé části bylo bezpečné. „Následně jsme vyhlásili veřejnou sbírku na pomoc rodině Přibylů postižené požárem rodinného domu. Jejím účelem je shromáždění peněz na zmírnění následků požáru, zejména na zajištění a úhradu nákladů na rekonstrukci a vybavení poškozeného domu,“ popsala starostka. Lidé, kteří chtějí pomoct, mohou do konce letošního listopadu zasílat peníze na účet vedený pro obec u Komerční banky. Číslo účtu je 123-1785670227 / 0100.

V centru Žatce se otevře nová galerie. A to v domě vedle radnice, dřív tam byl foto obchod. Slavnostní otevření a zahájení výstavní činnosti je v plánu v sobotu 13. června v 15 hodin.
U žatecké radnice vzniká nová galerie, slavnostně otevře už v sobotu

Účet je transparentní, každý se tedy může na internetu podívat, kolik se vybralo. Obec na něj poslala pět tisíc korun, k úterku 9. června na něm bylo 6 500 korun. „Půjčili jsme si na opravu střechy padesát tisíc korun. Zálohu jsem firmě zaplatil, minulý týden přivezla trámy a latě, doufáme, že se do oprav pustí co nejdřív. Věříme, že nám lidi pomohou, abychom měli i na další opravy. Teď nemáme z čeho opravu domu zaplatit,“ řekla Helena Přibylů. Peníze od lounské sociálky, třicet tisíc korun mimořádné okamžité pomoci, prý použili na nákup nových oken.

Proč dům začal hořet, rodina dosud neví. Podle ní měla začít nejdřív hořet dřevěná pergola před domem a od té pak oheň přeskočil na samotný dům. Údajně se poblíž pohybovala mládež s pyrotechnikou, rodina se domnívá, že pergola začala hořet od ní.

Vladimír Slanina mladší
Sjezdař Slanina začal Český pohár překvapivým vítězstvím

Hasiči a policisté případ stále vyšetřují. „Vyšetřování příčiny tohoto požáru ještě nebylo ukončeno,“ potvrdil mluvčí hasičů Lukáš Marvan. „Šetření stále probíhá, součástí bylo také vyžádání znaleckých expertiz,“ sdělila policejní mluvčí Miroslava Glogovská.

Ve Veltěžích to není podle starostky v posledních měsících jediný požár, ke kterému v obci došlo. Několikrát hořely kontejnery na separovaný odpad, několikrát i opuštěný dům jinde v obci. Viníka se ani v jednom případě nepodařilo dohledat.