Jednu korunu, čtyři koruny, maximálně však jen patnáct korun – za tolik se dají nyní koupit knihy ve vestibulu Městské knihovny v Žatci.

Umělecké knihy jsou levnější než denní tisk – a přitom je pravděpodobné, že při čtení vás pobaví mnohem déle než obyčejné noviny.

Knihovna pořádá výprodej v rámci probíhajícího Týdne knihoven. Potrvá však i o pár dní déle. Tak dlouho, než čtenáři většinu knih rozeberou.

„Už mám několik pěkných knížek vybráno, ještě se ale podívám po dalších. Některé jsou opravdu zajímavé, výběr je velký. Vždy, když knihovna podobný výprodej pořádá, si vyberu nějaké nové přírůstky k sobě domů,“ říká mi Pavel Markvart, jeden z pravidelných návštěvníků knihovny.

Knihovnice jeho slova jen potvrzují. Lidé často na burze seženou knihy se starším datem vydání, které už se nedají koupit. „Velký zájem je o literaturu faktu. O beletrii je zájem trošku menší, ale i tam si čtenáři, znalci literatury, najdou žádané knihy a mnohdy velmi zajímavé,“ uvedla pro Deník jedna z knihovnic.

Výprodeje v knihovnách jsou pravidelné a je o ně mezi čtenáři zájem. Knihovny mají totiž potíže s nedostatečným skladovacím prostorem, a tak musí starší knihy vyřazovat. Dobré je přijít co nejdříve, než jsou kvalitní tituly rozebrány.

Nabídka je pestrá

„V pondělí jsme s výprodejem začali, určitě poběží během Týdne knihoven, a potom dokud se knihy nerozeberou. Nabízíme je čtenářům za symbolické ceny,“ zve do žatecké knihovny její ředitelka Radka Filková.

Knihy stojí od jedné koruny do patnácti. „Nabízíme knihy, které máme ve více exemplářích a jsou tak nevyužité, knihy starší a poničené nebo literaturu faktu, která už není tak aktuální,“ dodala Radka Filková.