Před 144 lety, 18. ledna 1873, se v Žatci narodil Anton Gnirs. Do historie se zapsal jako významný učitel, archeolog, konzervátor, archivář a historik. Z těchto oborů napsal řadu publikací.

Anton Gnirs se narodil v Žatci v rodině ředitele Severozápadočeské uhelné akciové společnosti. Rodina se posléze odstěhovala do Chomutova, kde Anton vystudoval gymnázium. Pak pokračoval ve studiu germanistiky, zeměpisu a dějepisu v Praze.

Výzkum na jižní Moravě

U Pasohlávek je od roku 2015 naučná stezka. Tématem je Mušov jako brána do Římské říše. Zastávky vedou až na zatravněný kopec Hradisko, kde se nacházel tábor římského vojska z konce druhého století našeho letopočtu.Zdroj: Deník/Přemysl Spě­vákNa začátku 20. století podnikl studijní cestu po Itálii, Řecku a Malé Asii. Od roku 1904 vedl archeologické výzkumy v chorvatském městě Pula a jadranském ostrově Brijuni, kde se zabýval hlavně nálezy z římského období. Po první světové válce se vrátil do Čech. V letech 1927 - 1928 byl povolán, aby vedl výzkum římských památek na jižní Moravě. Jednalo se především o lokalitu Hradisko u obce Mušov, kde byly nalezeny zbytky římského tábora a na Slovensku u Stupavy.

Do roku 1933 vedl výzkum prehistorických lokalit v západních Čechách. V letech 1930 - 1933 vedl archeologické práce na chebském hradě.

Anton Gnirs zemřel ve věku šedesát let 10. prosince 1933 v západočeském Lokti, kam se ve třicátých letech přestěhoval. Je pohřben v Chomutově v hrobce rodiny Steinů. 

(s využitím wikipedia.org)