Právě dnes, v pondělí 18. července, uplynulo přesně 67 let od popravy kapitána Karla Sabely a dalších mužů, kteří se na jaře roku 1949 chtěli pokusit svrhnout komunistický režim. Podle historiků nejvýraznější odbojová skupina měla jádro v Žatci, s pomocí tanků chtěli obsadit důležitá místa v Praze, spolupracovat mělo několik vojenských posádek. Krátce před začátkem akce ale členy skupiny Praha - Žatec pozatýkala Stb. Popravovalo se, další „vyfasovali" dlouhá vězení.
V Žatci dnes na Sabelu a další, kteří se chtěli pokusit komunistický režim odstranit, zavzpomínají. Na radnici, i v Nákladní ulici, u domu, kde bydlel.
Vše začalo už krátce po únorovém puči v roce 1948. Miloslavu Jebavému, válečnému veteránovi a příšlušníkovi Cizinecké legie, se tehdy nelíbilo, kam se po převzetí moci komunisty Česko ubírá a plánoval zemi opustit. Spolupracovat začal s britskou ambasádou, právě tam ho také přesvědčili, aby místo útěku začal v republice budovat odboj. Jebavý souhlasil. A začal v Žatci.
Příznivců přibývalo
V Žatci se totiž znal s restauratérem Jiřím Vovsou. Znali se už před válkou, nyní je znovu spojil společný cíl. Po komunistickém puči se jim v zemi nelíbilo. Budovat žateckou skupinu začali oba v létě 1948. Ta se postupně rozrůstala, přidalo se i několik vojáků ze žatecké posádky. Schůzky probíhaly u Vovsa v restauraci i tajně po bytech. Příznivců bylo stále více. Vovsa a Jebavý získali také kapitána Karla Sabelu. Navrátilce z Anglie, vlastence, jednoho z velitelů žatecké posádky, která měla k dispozici tanky Cromwell. Získali ale také vojáky z pražského hlavního štábu, Gonice a další.
Samotný ozbrojený převrat měl proběhnout ve chvíli, kdy se posádky vracely ze cvičení. Tanky pod vedením Sabely měly zamířit na Prahu a obsadit důležitá místa a budovy. Podpora Sabely přitom nebyla malá, vojáci s ním byli připraveni s tanky vyrazit. Spolupracovat mělo také několik dalších vojenských posádek - Plzeň, Beroun, Kralovice nebo Chomutov. Spolupracovat měli i další vojáci v Praze.
Čtěte také: V Žatci budou opět vzpomínat na činy a popravu Karla Sabely
Samotné datum akce ale bylo několikrát na jaře 1949 odsouváno. Jednou kvůli připojení další významné vojenské posádky, podruhé kvůli možnosti osvobodit vězněného generála Píku. Nakonec bylo stanoveno na 8. března v noci. Jenže, už 4. března proběhlo masivní zatýkání Stb, která si akci pojmenovala „Norbert". Dodnes nikdo neví proč. Sabela, Jebavý a další byli zadrženi. Pokus o ozbrojený vojenský převrat, podle historiků jedna z nejvýraznějších akcí protikomunistického odboje, byl vyzrazen. V Praze pak byli 18. července 1949 kapitán Sabela, jemuž jeho spolubojovníci neřekli jinak než Karlík, Gonic, Sok Sieger, Jebavý a Hubálek popraveni, další na dlouho uvězněni.
A kdo akci vyzradil? Byla to od začátku důmyslná provokace Stb, která akci naoko zorganizovala? Nebo Jebavý, byl dvojitým agentem, jak později říkali někteří pamětníci? Nebo úplně někdo jiný? Ve složitém případu se historici neshodují, důkazy totiž nejsou…