Už přes tři roky policie vyšetřuje údajné neoprávněné čerpání dotací na odstranění škod po přívalových deštích na severu Čech. Kvůli tomu obvinila počátkem roku 2013 také starostu Slavětína na Lounsku Jaroslava Jandla. Ten vinu popírá, tvrdí, že nic špatného neudělal. Stěžuje si, že policejní vyšetřování se neúměrně protahuje.

„Skoro nic se kolem toho neděje. Jestli si myslí, že jsme něco udělali, ať nás obžalují a pošlou k soudu, jinak ať nás zprostí obvinění. S takovouto prací policie nemohu souhlasit. Vyšetřování se neúměrně protahuje, je to nepříjemné," sdělil Jaroslav Jandl Deníku.

Průtahy ve vyšetřování ale policisté odmítají. „Věc je stále ve vyšetřování. Jedná se o velice rozsáhlý spisový materiál, ve kterém figuruje velký počet obviněných osob," sdělil na dotaz Deníku Jaroslav Ibehej, mluvčí Národní centrály proti organizovaného zločinu. Ta tento měsíc vznikla sloučením dvou celorepublikových policejních útvarů Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality a Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu.

V roce 2013 bylo obviněno 27 lidí

Právě prvně jmenovaný útvar na počátku roku 2013 obvinil 27 lidí kvůli neoprávněnému čerpání dotací na odstranění škod po přívalových deštích. Čtyřiadvacet stíhaných působilo nebo působí jako starostové v Ústeckém kraji, jeden jako místostarosta. Podle policie způsobili ministerstvu pro místní rozvoj (MMR) škodu asi 125 milionů korun.

Skupina podle policie od října 2009 do května 2010 po předchozí dohodě neoprávněně získala finance z dotací MMR určených na obnovu majetku obcí po záplavách. „V žádostech o dotace měli nepravdivě uvést, že obce byly postiženy přívalovými dešti, které měly zničit a poškodit obecní majetek, například nádrže, opěrné zdi či komunikace, z 80 až 100 procent," uvedl Jaroslav Ibehej, mluvčí útvaru.

Připomeňte si: Obvinění je nepříjemné hlavně na psychiku, říká starosta Slavětína

MMR tehdy přidělilo na odstraňování povodňových škod v Ústeckém kraji celkem 300 milionů korun. Do Slavětína šly dvě dotace v celkové výši 8,6 milionu korun. Za tyto peníze byly zrekonstruovány ulice Kozí a Bieblova - silnice a chodníky tam mají nový asfaltový povrch, přibyly nové vpustě pro odvod dešťové vody. Rekonstrukce se dočkala také vodní nádrž u obce zvaná Louže, která byla odbahněna a došlo i na vyspravení její hráze.

Starosta Slavětína obvinění odmítá

„Policejní obvinění nechápu, nikoho jsem úmyslně nepoškodil. Ty deště tady v roce 2009 a 2010 byly, stojím si za tím. A komunikace nám poškodily," říká slavětínský starosta J. Jandl. „Měli jsme tady mimořádnou kontrolu z MMR. Ta nezjistila pochybení, podle jejího závěrečného protokolu je vše v pořádku," tvrdí starosta.