Až pět let si mohou posedět v chládku dva mladí Romové z Výškova, kteří v polovině července velmi brutálně zbili Karla Valentu a napadli i jeho syna. Mladíci 19. července odpoledne kopali muže u obchodu v centru obce surově do hlavy a ještě přitom údajně stačili vykřikovat: „Svině bílý, my vás tady vyvraždíme!“ A za co? Valenta si měl na skupinu mladíků, s kterou jsou ve Výškově problémy už několik let, často stěžovat a upozorňovat na jejich výtržnosti strážce zákona.

Lidé v obci jsou rádi za rychlou reakci policie, která oba mladé muže už obvinila i z rasově motivovaného činu. Situace se prý pomalu uklidňuje. „Vítáme rychlou práci policie, která oba už obvinila, situace v obci je klidnější. Žádný další incident jsme zatím nezaznamenali,“ sdělil včera Martin Vápeník, místostarosta Výškova. Ve Výškově tak vládne klid, někteří obyvatelé ale nevěří, že vydrží dlouho.

Problémy s Romy jsou dlouhodobé

Problémy se skupinkou několika mladých Romů tam totiž mají dlouhodobě. Oba výtržníci jsou vyšetřováni na svobodě. „Klidnější to teď tady je, ale pořád se snaží provokovat,“ říkají lidé oslovení Deníkem. Policie situaci sleduje, i s ohledem na podobné události na dalších místech na severu Čech. Na rozdíl od Šluknovského výběžku ale do Výškova více strážců zákona jezdit nebude. Jednalo se totiž o první takový případ ohlášený policii.

Už dříve ve Výškově k napadání docházelo, policii ale nikdo nevolal a žádný incident zatím také neskončil tak brutálním zbitím jako v případě napadení Karla Valenty.„Zatím není důvod přijímat mimořádná opatření. Policejní hlídka bude do lokality zajíždět v rámci běžného výkonu služby,“ uvedla Jaromíra Střelcová, tisková mluvčí Policie ČR v Lounech.

K obvinění výtržníků ve Výškově pomohly také kamery, které obec využívá. Zaznamenaly alespoň část incidentu. „Kamerový systém se v tomto případě osvědčil, policii pomohl, určitě jej budeme využívat i nadále,“ pochvaluje si místostarosta Výškova Martin Vápeník.

Obec chystá vyhlášku

Obec se také chystá přijmout další opatření, otázkou ale je, jak budou fungovat a jestli je bude mít kdo hlídat. „Situaci i nadále bedlivě sledujeme, věříme, že případ bude rychle vyřešen i u soudu. Vedení obce se také pokusí připravit vyhlášku, která by měla pomoci hlídat pořádek. Bude zaměřená na popíjení alkoholu, výtržnosti. Uvidíme, intenzivně na tom pracujeme,“ dodal výškovský místostarosta.

Zuřivého a opakovaného útoku se v obchodě v centu Výškova dopustili dva mladíci 19. července. Napadli a brutálně skopali do hlavy a krku nejprve Karla Valentu, pak zaútočili i na jeho syna, skleněným střepem ohrožovali také další ženu. Karel Valenta skončil v nemocnici na jednotce intenzivní péče, léčil se několik týdnů.

Lounská policie dvojici obvinila za opakovaný útok, při kterém padaly také rasově motivované výhrůžky, z trestných činů výtržnictví a ublížení na zdraví s rasovým podtextem. Hrozí jim jeden až pět let ve vězení.