Stovku králíků, 150 holubů, více než stovku slepic a dále několik kachen, hus a také jednu kozu předvedli návštěvníkům chovatelé ve Smolnici v pátek 28. a v sobotu 29. června při tradiční výstavě drobného zvířectva. „Vystaveno bylo více než 350 zvířat a během dvou dní výstavy přišel zhruba ten samý počet návštěvníků," řekl v sobotu Aleš Holec, předseda základní organizace Českého svazu chovatelů Smolnice.

Organizace ve vsi má nyní třináct členů. Předsedovi loni bylo sedmdesát let. Stejně jako většina chovatelských organizací v ČR se i Smolničtí potýkají s nezájmem dětí a dospívajících lidí o tuto činnost, takže hrozí, že budou jen těžko hledat pokračovatele své tradice. „Děti v obci jsou hodné, pomáhají nám, když se připravuje výstava, a pak si chodí prohlížet zvířata, to se jim líbí. Ale přímo do organizace k pravidelné činnosti jinak nedocházejí," říká Aleš Holec.

Během uplynulé výstavy bylo také více než dvacet zvířat prodáno. Při výstavě se králíci či drůbež zalíbili některým návštěvníkům a hned pak putovali k novým majitelům.