Ve 33 letech zachytil tehdy amatérský fotograf snímky, které by snad ani radši fotit nechtěl.

Šlo o všeobecně známé události 21. srpna roku 1968. Výstava jeho snímků je nyní k vidění v budově Základní školy J. A. Komenského v Lounech (v prvním i druhém patře).

„To středeční ráno mě probudila maminka ať vstávám, že jsou tu Rusové. Nejdříve jsem nevěděl, o čem mluví, ale během chvilky jsem se vzpamatoval. Oblékl jsem se a vyšel do ulic. Mířil jsem na Václavské náměstí. Celý den jsem pendloval sem a tam a zaznamenával, co se děje. Asi v půl dvanácté mi došel film, běžel jsem domů pro nové. Na místo jsem se vrátil asi v půl druhé. Procházel jsem ulice, všude ozbrojení vojáci, nešťastní a rozzlobení lidé, domy hořely, střílelo se. Domů jsem se vrátil po půlnoci. Byl jsem jako v tranzu. V tu chvíli jsem se nebál, cíleně jsem vyhledával střety, mojí jedinou zbraní byl můj fotoaparát Minolta,“ vzpomínal při středeční vernisáži v Lounech autor fotografií Bohumil Dobrovolský.

Z černobílých fotografií dýchají na pozorovatele obavy, bezmoc, ale i velký vztek lidí, kteří vyšli do ulic, aby dali najevo nesouhlas s invazí sovětských vojsk.

Výstavu viděli lidé v mnoha zemích světa

Kolekce fotografií „Praha – 21. srpna 1968“ byla vystavena už více než padesátkrát v různých zemích světa, například Švédsku, Německu, Polsku, Rusku, Rakousku, Maďarsku, USA, Holandsku.

„Výstava má za cíl, aby žáci viděli, co se tehdy dělo, poznali, co se odehrávalo v bezprostředním okolí lidí. Aby to poznali jinak, ne jenom z knížek,“ uvedl ředitel lounské školy Jaroslav Dostál.

Výstava v základní škole je otevřena široké veřejnosti. Bude k dispozici do 23. září vždy od pondělí do čtvrtka od 14 do 16 hodin.