Více než dvě stovky slabikářů z různých zemí světa včetně ČR má ve své sbírce Zdeňka Markovičová z moravského Vyškova. Učebnic pro nejmenší školáky v jejím vlastnictví je nyní přesně 226. Zájemci je budou moci vidět od příštího týdne v Oblastním muzeu v Lounech.

Diplom Klubu sběratelů kuriozit, oceňující sbírku slabikářů jako pozoruhodnou sbírkuZdeňka Markovičová bydlí ve Vyškově u Brna; svůj zajímavý a neobvyklý koníček začala rozvíjet v roce 2003. Tehdy pracovala v srbské oblasti Kosovo na vojenské misi, působila tam jako analytička skupiny civilně-vojenské spolupráce. „Právě tam jsem koupila první slabikář do sbírky. V srbštině má slabikář název Abetare a koupila jsem si ho ve městě Podujevo," uvedla sympatická sběratelka.

Knihy přibývaly

Sbírku pak začala postupně rozšiřovat, učebnice sháněla a kupovala například v antikvariátech, na aukcích nebo různě po internetu. Dnes už její sbírka čítá přes dvě stě slabikářů. V České republice uspořádala již několik výstav, byla také hostem televizního pořadu Hobby naší doby, který moderuje Jiřina Bohdalová. Před dvěma roky její zajímavý koníček ocenil Klub sběratelů kuriozit, který jí udělil diplom a sbírku zařadil do kategorie Pozoruhodná sbírka.

Výstava v Lounech začne v úterý 31. ledna v 17 hodin. Slabikáře pak budou v muzeu k vidění až do 19. března.