Výstaviště v Lounech vstupuje do nové sezony. Jako obvykle ji zahájí Dům a zahrada. Areál hostí 23. ročník této výstavy od čtvrtka 18. do neděle 21. dubna, během prodlouženého velikonočního víkendu se čeká až čtyřicet tisíc návštěvníků. Počasí má přát, na příchozí čeká nejvíc vystavovatelů v posledních letech. A také nově upravené výstaviště. Město Louny do tamního parku a hlavního pavilonu investovalo v poslední době přes 25 milionů korun.

„Vystavovatelé připravili řadu slev a výhodných výstavních nabídek. Plocha lounského výstaviště je zcela zaplněna. Ve čtyřech veletržních dnech se představí na tři sta vystavovatelů,“ přiblížila manažerka výstavy Dům a zahrada Štěpánka Portz.

Loni se na výstavu přišlo podívat 37 196 návštěvníků, obdobný počet očekávají pořadatelé i letos. Otevřeno bude každý den od 9 do 17 hodin.

Výstava Dům a zahrada přináší novinky z oblasti zahrady, stavby a bydlení. Zahrádkáři, chalupáři, stavitelé si mohou nakoupit sadbu, osivo, okrasné i užitkové rostliny, ovocné stromky, keře, zahradní mechanizaci nebo zahrádkářské potřeby.

Tak vypadala výstava Dům a zahrada loni: 

Fotogalerie: Výstava Dům a zahrada v Lounech

„Vzhledem k tomu, že se výstava koná v termínu Velikonoc, oslovili jsme řemeslníky a v rámci výstavy budou probíhat i velikonoční trhy. Kdo si bude chtít na poslední chvíli koupit velikonoční dekoraci, pomlázku, kraslice, bude mít určitě z čeho vybírat,“ sdělila Portz.

Tématem výstavy je ekodomov. „Po celou dobu výstavy bude probíhat poradenství, jak sbírat a zpracovávat organické zbytky v domácnostech, ve firmách, ve školách i v obcích. Jak odpovědně a udržitelně pečovat o půdu a jak recyklovat,“ přiblížila manažerka výstavy. Dvě desítky prodejců budou nabízet kotle, krby, kamna, tepelná čerpadla nebo solární panely.

Výstaviště oproti loňskému jaru prošlo vylepšeními. Investoval do něj jeho vlastník, město Louny. V létě dokončilo za 14 milionů korun rekonstrukci hlavního pavilonu, kvůli s tím spojeným stavebním pracím loni čekala na návštěvníky výstavy Dům a zahrada určitá omezení.

Teď je opět hlavní pavilon součástí veletrhu, nabídne například výstavu bonsají, uměleckou keramiku ze Španělska, na své si v něm přijdou gurmáni, návštěvníci mohou v patře využít nově otevřenou kavárnu.

Obnova zeleně

Také park, kde se výstaviště nachází, prošel změnami. Předloni a loni proběhla revitalizace Masarykových sadů na levém břehu Ohře. Loni a na počátku letošního roku došlo na pravý břeh, kde se nachází výstaviště.

„Revitalizace Masarykových sadů stála šest milionů korun a revitalizace parku na výstavišti 6,4 milionu korun. V částkách je započteno i pořízení parkového mobiliáře, herních prvků, rekonstrukce cest a veškeré práce spojené s revitalizací zeleně,“ vypočetla vedoucí odboru správy majetku lounské radnice Blanka Sunkovská.

Na obou březích se pokácely staré a nemocné stromy, místo nich se vysadily nové. Prořezávka a následná výsadba se dotkla také keřového patra. Revitalizace lounského parku skončila minulý měsíc, do letošního listopadu je ještě v plánu ošetřování dřevin odborníky.