Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal před silným mrazem dokonce varování. Výstraha prozatím bude platit od pondělních 20 hodin až do čtvrtečního dopoledne. V noci a ráno se místy očekávají teploty vzduchu pod -12 °C.

„Hrozí nebezpečí prochladnutí a omrznutí nechráněných částí těla. Doporučuje se chránit se teplým oblečením ve více vrstvách a vhodnou obuví. Malé děti, starší a nemocní občané by měli omezit délku pobytu venku. Proti prochladnutí pomáhá teplý nápoj, jídlo a tělesný pohyb,“ shrnuje ČHMÚ.

Podle aktualizace v pondělí po poledni se výstraha před silným mrazem netýká okresů Louny a Litoměřice, ale v rámci Ústeckého kraje všech ostatních příhraničních okresů.  

Pondělní denní teploty mají podle předpovědi vystoupit na -7 až -3 °C. Vítr však může způsobit, že pocitová teplota bude ještě citelně nižší. „Mrazivé a zpočátku i slunečné počasí nás bude doprovázet až do pátku. Teploty v noci budou klesat na -8 až -13 °C, tam kde bude ležet sníh a při uklidnění větru mohou klesnout až kolem -18 °C,“ uvádí souhrnná předpověď ČHMÚ. Tento extrém se však severočeského regionu netýká.

Teploměry budou ukazovat hodnoty pod nulou i ve dne, k slabému oteplení má dojít během pátku. „O víkendu začne oblačnosti a sněhových srážek přibývat a mrazy poleví. Ranní teploty budou klesat na -3 až -8 °C, denní se budou pohybovat kolem 0 °C.“ uzavírá výhled ČHMÚ.

Mohlo by vás zajímat: Utržený svah, popadané stromy. Žiželice trápí sesuv pod kapličkou

Zdroj: Deník/Petr Kinšt