Žáci z devátých tříd Základní školy J. A. Komenského v Lounech se zapojili do projektu Deníku a oznámkovali své volené zástupce na lounské radnici.

Na vysvědčení, které mládež vystavila své radnici, se můžete podívat pod tímto článkem.


Vadí nepořádek
v ulicích, chybí kulturní dům a nemocnice

Horší zdravotní péče v důsledku uzavření dvou akutních oddělení v soukromé nemocnici, velké množství psích exkrementů, nedostatek parkovacích míst, vysoká kriminalita, ale i nevzhledný vánoční stromek.

Za to všechno sklidila radnice v Lounech kritiku od školáků dvou devátých tříd ZŠ J. A. Komenského v Lounech. I přes slova kritiky radnice nedopadla ve známkování zas tak špatně. V celkovém hodnocení získala známku 2.

„Tématu, co by se mělo ve městě zlepšit a co by žáci pochválili, jsme se věnovali v hodině občanské nauky. Nad každou z pěti oblastí jsme diskutovali a pak jsme hlasovali o známce,“ přiblížila způsob známkování učitelka Jitka Oulická.

Ostudou jsou psí výkaly a uzavření nemocnice

Nejhorší známkou bylo ohodnoceno životní prostředí. „Nelíbí se mi, že jsou ulice města znečištěny psími výkaly,“ řekl Tomáš Hess. A jak by tento problém vyřešil? „Do uklízení by měli být více zapojeni nezaměstnaní,“ myslí si.

Ostudou města je pak podle žáků zavření nemocnice, konkrétně dvou akutních oddělení – interny a chirurgie. „Chybí tu nemocnice. Radnice by měla dělat více, třeba zřídit či podporovat vybudování menšího zdravotnického zařízení,“ vyzval Martin Vondráček. „Nejsme tak malé město, abychom byli bez fungující nemocnice,“ dodala Tereza Schreinerová. Dalším problémem je nedostatek parkovacích míst. To ostatně trápí město již několik let. „Je tu málo parkovacích míst a přespříliš jednosměrek,“ uvedla Lenka Vacková. Právě zjednosměrnění desítek ulic přineslo nová parkovací místa. Jak je ale vidět, ani to asi nestačí.

Jessica Šlégrová by ráda viděla v ulicích více městské strážníky. „Dochází tu dost k přepadávání, dokonce i za bílého dne,“ uvedla. „Policie by se měla také více zaměřit na Romy a feťáky, kteří se povalují na autobusových zastávkách nebo na Rynečku,“ dodal Tomáš Snop. Žáci by uvítali i zřízení kamerového systému, který by nejproblémovější lokality sledoval čtyřiadvacet hodin denně.

Chybí také víc kultury

Město by podle nich mělo mít fungující dům kultury. „Nepořádají se tu plesy, koncerty. Měla by se zrekonstruovat stávající budova a otevřít,“ uvedl Roman Prokop. Souhlasili s ním i další žáci. Stížnost se snesla i na vánoční stromek. „Rok od roku je horší. Chtělo by to také nové ozdoby,“ dodal Jakub Abdeslam.

A co deváťáci chválí? Jednoznačně 3D kino. To funguje v Lounech již od loňského roku, díky tomu může kino promítat filmy v 3D rozlišení a také nejnovější filmové události v den české premiéry. Na novou technologii přispěla radnice částkou 4,2 milionu korun formou předplacení příspěvku na provoz na několik let dopředu.

Nedopadli jsme tak špatně, říká starosta Jan Kerner


Celkovou dvojku na vysvědčení považuji od této věkové kategorie za veliký úspěch. Z úspěchů 3D kina se jako fanoušek biografu velmi raduji, tím spíše, že i město k němu přispělo. Na druhou stranu mě mrzí, do jaké míry hodnotící nedokázali zachovat nadhled a nechali se unést aktuálním stavem posledních dnů. Nevěřím, že životní prostředí je nejhorší oblastí, před několika týdny skončila zima. Není možné za tak krátkou dobu uklidit město od prachu a psích exkrementů, stejná situace je ve všech městech. Za měsíc bude vše jinak.

Chybějící nepřetržitá akutní péče je obrovský problém. Povedlo se spustit víkendovou pohotovost, pracujeme na rozšíření této služby.

Prostoru na parkování nebude nikdy dostatek a nebýt jednosměrek, byla by situace ještě horší. Počet parkovacích míst trvale zvyšujeme, ovšem počet aut roste rychleji. Co se týče bezpečnosti, patříme k těm nejlepším městům v kraji. Na zřízení kamerového systému pracujeme. Problémový Ryneček bude zařazen mezi lokality, na kterých je na veřejnosti zakázána konzumace alkoholu.

S majiteli kulturního domu jednáme o odkoupení části kde je sál, nutná je rekonstrukce, jde o výhledovou akci.

Vysvědčení, které své radnici vystavili 9.A ZŠ J. A. Komenského Louny
Vysvědčení, které své radnici vystavili 9.B ZŠ J. A. Komenského Louny

Školáci v lednu 2010 hodnotili také radnici v Žatci. Jak dopadla? Připomeňte si zde