Třeba cesta ze Žatce na Rakovník. Nebo z Cítolib do Zeměch. A další a další a další. Silnice v okrese Louny jsou po další kruté zimě v zoufalém stavu. A situace se s největší pravděpodobností výrazně nezlepší, na opravy nejsou peníze, chybí stovky milionů. Mnoho děr tak nejspíš zůstane a bude dál ohrožovat řidiče a komplikovat jim cestování.

Zima, přetížené kamiony, povodně, staré silnice. Komunikace v okrese Louny dostávají pořádně zabrat a je to na nich vidět. Není snad v regionu silnice, vyjma nově opravených, která by byla bez problémů sjízdná. „Oprava všech nějakým způsobem poškozených silnic v kraji by si vyžádala částku značně přesahující jednu miliardu. Tu kraj ale nemá, proto se snaží nejhorší úseky opravit za přispění peněz z evropských fondů,“ vyčísluje Magdalena Hanáčková, tisková mluvčí Ústeckého kraje, škody na silnicích II. a III. tříd, jež kraj spravuje.

To je i případ silnice Kadaň – Podbořany – Očihov, která se v minulých dnech začala rekonstruovat. Opravy budou stát 620 milionů, značná část jde přitom právě z Evropy. Na běžné opravy výtluků po zimě, které jsou v hojném počtu na takřka všech komunikacích a v některých místech tak silnice připomínají spíše slalomovou dráhu, ale peněz dostatek není. V rozpočtu kraje byla po navýšení schválena částka 62 milionů korun. „Škody způsobené letošní zimou jsou vyčísleny na padesát milionů korun,“ pokračovala Hanáčková. Některé poškozené silnice se ale neopravily loni, další škody způsobují přetížené kamiony, je proto zřejmé, že vyčleněné peníze nebudou stačit a výtluky na mnoha místech zůstanou.

Také v okrese Louny je takových míst dost, každý řidič má své „oblíbené místo“ a může jen čekat, jestli se právě na něj dostanou peníze.

Do okresu půjde jedenáct milionů

Do oprav silnic pošle kraj do regionu zatím 11 milionů, další peníze se budou hledat. Pět milionů jde na opravu úseku u Velké Černoci a Nové Hospody, šest na část II/227 z Holedeče na Rakovník.


V regionu je v plánu oprav Ústeckého kraje schválena částečná rekonstrukce silnice II/227 ze Žatce směrem na Rakovník. Na této komunikaci se opravovalo už loni, nový povrch dostala ale jen malá část silnice, letos by se proto mělo pokračovat. Šest milionů půjde na opravy úseku z Holedeče směrem k Rakovníku, dalších pět na úsek u Velké Černoci a Nové Hospody.

Nad dalšími většími opravami visí otazník, bude se spíše vyspravovat a záplatovat jen lokálně, a to je ještě jen někde. Řidiči si zase budou muset zvyknout. „Podle toho, jak se podaří získat další finance, mohou být do dalších plánů zahrnuty další úseky,“ slíbila neurčitě Hanáčková.

Ústecký kraj spravuje celkem 3 700 kilometrů silnic II. a III. třídy v sedmi okresech. V okrese Louny je v jeho vlastnictví 831 kilometrů.