Výtah bude například zajíždět až do podkroví, klimatizaci dostanou obřadní síň, zasedací místnost a některé kanceláře.

Práce začaly v minulých dnech, skončit mají v březnu příštího roku. Vyjdou na 44 milionů korun, většinu nákladů pokryje dotace z Integrovaného regionálního operačního programu. „Těch prací bude dost a budou náročné. U historických objektů se nikdy nedá dopředu přesně říct, co nás čeká a jak se vše časově stihne,“ připomněla starostka Zdeňka Hamousová.

Jako první začaly kvůli ročnímu období práce v interiéru. „V souvislosti s rekonstrukcemi sociálních zařízení se vyměňují stoupačky,“ upřesnila starostka. Zároveň radnice zadala výrobu desítek nových oken. Právě jejich výměna si vyžádá dočasné stěhování úředníků z kanceláří. Provoz úřadu jako celku se ale nepřeruší.

Žatecká radnice je významnou historickou památkou. Vyrostla ve 14. století, během staletí došlo k několika stavebním úpravám a rekonstrukcím. Poslední větší opravy proběhly v polovině 90. let 20. století. Začínající oprava bude poměrně rozsáhlá. „Dělat se bude kompletní obálka budovy, to znamená rekonstrukce fasády, měnit se budou okna, dveře, vitráže v přízemí i střešní krytina. Součástí projektu bude oprava sociálních zařízení v celé radnici a také nové zakrytí atria, které bude opět skleněné. Nově ale bude zcela průhledné, aby bylo vidět na oblohu,“ vypočetla vedoucí odboru rozvoje a majetku města Kateřina Mazánková.

Novinkou bude zmiňovaná klimatizace některých prostor radnice.

Jaká bude barva fasády radnice, zatím rozhodnuto nebylo. „V návrzích jsou barvy béžová a starorůžová. Vybereme ji ve spolupráci s památkáři,“ sdělil místostarosta Jaroslav Špička.

Do stejné barvy se pak přemění fasáda veřejných záchodků, které se nacházejí za radnicí. Z jejich sousedství zmizí barevné plastové kontejnery na tříděný odpad. V rámci jiného projektu města tam vzniknou podzemní kontejnery s hrdlem na vhazování odpadu, což se do historického jádra města hodí daleko lépe.

Budova radnice je jednou z několika historických památek v centru Žatce, které projdou díky dotaci z IROP rozsáhlou rekonstrukcí. Celkem má do města přijít přes sto milionů korun. Ve městě se v nejbližších letech opraví synagoga, tzv. Mederův dům na náměstí 5. května a historický dům na Žižkově náměstí.

Rekonstrukce Mederova domu za 20 milionů a rekonstrukce domu u pivovaru za 14 milionů korun s DPH začaly na konci loňského roku. V obou vzniknou nová muzea.