Zatímco při covidových opatřeních na jaře žatečtí vojáci hlavně střežili státní hranice, nyní jsou tam, kde by bez jejich pomoci byla ohrožena péče o nemocné a starší lidi.

„Pomáháme tam, kde je potřeba. Staráme se o klienty i o chod jednotlivých zařízení. Naši vojáci pomáhají i psychicky, s klienty si povídají. Z bojovníků se stali ošetřovatelé,“ přiblížil vrchní praporčík 41. praporu František Němec.

Vojáci, kteří jdou pomáhat do sociálního zařízení, musí mít negativní testy na covid-19. Jakmile jejich desetidenní pobyt v něm naopak skončí, jdou do domácí karantény, aby nemoc případně nerozšířili mezi své kolegy. „Máme mezi vojáky několik covid pozitivních, nakazili se ale hlavně v rodinách, nikdo v místě, kde pomáhal. Tam jsou dobře chráněni ochrannými pomůckami,“ vysvětlil František Němec. 

Jak v konkrétním místě co nejbezpečněji pracovat, radí vojákům specialisté ze záložní vojenské nemocnice v Těchoníně.

V současné době je v sociálních zařízeních na severozápadě Čech nasazena padesátka vojáků ze žateckého praporu. „Žatecký 41. mechanizovaný prapor má aktuálně v Karlovarském kraji sedm lidí v Covid centru Rehos Nejdek a osm lidí v Covid centru Mariánské Lázně. V Ústeckém kraji je 12 lidí v Domově pro seniory Podbořany, dvacet lidí v Domově pro seniory Jirkov a osm lidí v Domově pro seniory Terezín,“ vypočetl kapitán Štěpán Malast z velitelství 4. brigády rychlého nasazení, pod kterou 41. prapor spadá. V Domově sociálních služeb v Litvínově pak pomáhá desítka vojáků z 42. praporu z Tábora.

Všichni pomáhající vojáci prošli bez ohledu na covid už dřív specifickým kurzem pro poskytování první pomoci, především v boji. Některé znalosti se jim hodí při péči v sociálních zařízeních. „Dalších 15 lidí s absolvovaným kurzem máme v hotovosti a jsou připraveni na případnou aktivaci. Kdyby bylo potřeba, jsme ale připraveni vyslat lidí víc. Kromě sociálních zařízení i do nemocnic,“ dodal František Němec.

Další žatečtí vojáci jsou součástí odběrových týmů, se sanitkami jezdí v rámci „chytré karantény“ od jara po regionu. Jsou tam, kde je potřeba v jednom místě najednou otestovat více lidí.

Armádní výcvik jde nyní trochu stranou. Ten běžný sice probíhá, velká cvičení se ale z důvodu rizika přenosu nákazy odkládají.