Na ploše náměstíčka se objeví černobílá geometrická kompozice tamního rodáka a umělce Zdeňka Sýkory. Náklady jsou sedm milionů korun. Pětinu pokryje výtěžek finanční sbírky, kterou organizuje Spolek Sýkora 2020, jenž stojí za propagací projektu. Zbytek zaplatí městská pokladna.

Práce by měly skončit na podzim. Dojde také na přeměnu vstupu do Galerie města Loun, která je v suterénu divadla. 

Veřejný prostor v Lounech se pyšní celou řadou uměleckých děl, poct místním rodákům. Jsou však daleko skromnější, i z ekonomického hlediska.

Fotka pro Jaroslava Vrchlického

Jedním z nejvýznamnějších rodáků na poli umění je bezesporu Jaroslav Vrchlický, vlastním jménem Emil Jakub Frida. Na dnešní třídě Pražská stával dům, v kterém se narodil. Tento fakt připomíná busta, informační tabulka a od roku 2017 také historická fotografie na stojanu. 

Slavnostní odhalení fotografie, ukazující, jak vypadal rodný dům básníka Jaroslava Vrchlického v Lounech.

Město za zhotovení fotografie a stojanu zaplatilo dvacet tisíc korun. Foto: Ladislav Bába

Negativní hlava

Své místo, přímo pod historickými lounskými hradbami, si našla také Negativní hlava. Dílo Kamila Linharta přišlo na 170 tisíc korun. Autor, sochař a umělecký kovář Karel Meloun, ho vytvořil bez nároku na svou odměnu. 

Negativní hlava Kamila Linharta v Lounech

Negativní hlava Kamila Linharta v Lounech.  Foto: Deník/Zdeněk Plachý

Nehybný Oktíbolz

Prakticky na dohled od této zajímavosti stráží Suzdalské náměstí dílo s názvem Oktíbolz. Jde o sochu od Václava Jíry. Dříve vévodila bazénům známé kašny před Žateckou bránou, která už ale neexistuje. Své původní barvy a hlavně charakteristický, vodou poháněný pohyb tento "samohyb" už před lety ztratil. Čeká na nový impulz, ostatně stejně jako celé Suzdalské náměstí. Město má k dispozici studii možné nové budoucí podoby. Na přestavbu tohoto prostoru za odhadovaných sedm milionů korun se však zatím peníze nenašly. 

Z přírodního jezírka má vystupovat Oktíbolz místního umělce Václava Jíry

Část studie, která řeší možnou přestavbu Suzdalského náměstí místo zbourané kašny. I tady má Jírovo dílo své místo. Zdroj: reprofoto MÚ Louny

Jírova Pocta kamarádům se přesunula

Pokud je řeč o Václavu Jírovi, nelze nezmínit také další jeho dílo. Jmenuje se Pocta kamarádům a je k vidění na Tyršově náměstí. Původně tato socha mnoho let stála nedaleko autobusového nádraží. Sám autor ji ale upravil a v roce 2017 se dočkala nového odhalení.

Pocta kamarádům od Václava Jíry je k vidění na Tyršově náměstí v Lounech

Pocta kamarádům od Václava Jíry je k vidění na Tyršově náměstí v Lounech.  Foto: Deník/Zdeněk Plachý

Masivní Chmelniční kotva

Zajímavé umělecké dílo mohou lidé obdivovat také v prostoru u velkého placeného parkoviště v ulici Osvoboditelů. Jde o Chmelniční kotvu od Vladislava Mirvalda na počest Antonína Mohla. Dnes vzdává hold oběma významným mužům. Dílo mnoho let stálo u lounské obchodní akademie, odkud ho přesunuli v roce 2014. Bylo ve vlastnictví kraje, který sochu nabídl městu jako dar. Hodnota tohoto díla byla oficiálně vyčíslena na 52 tisíc korun. 

Chmelniční kotva, socha podle návrhu Vladislava Mirvalda

Chmelniční kotvu najdou lidé nedaleko střední technické školy, u placeného parkoviště v ulici Osvoboditelů.  Foto: Deník/Zdeněk Plachý

Tatíček Masaryk

V říjnu se chystá také znovuinstalování sochy Tomáše Garrigua Masaryka před ZŠ J. A. Komenského v ulici Pražská. Ačkoliv nejde přímo o dílo známého umělce, jde přece jen o poctu významné osobnosti. Město Louny by nová socha prvního československého prezidenta měla vyjít na 971 tisíc korun. K letošnímu únoru se ve veřejné sbírce, kterou vypsalo město Louny, na sochu vybralo 305 tisíc korun. 

Návrh podoby obnoveného pomníku T. G. Masaryka před lounskou ZŠ J. A. Komenského. Figura odpovídá původnímu návrhu architekta O. Švece, jaký býval od roku 1930 k vidění na témže místě.

Takto by měl vypadat obnovený pomník T. G. Masaryka před lounskou ZŠ J. A. Komenského. Figura odpovídá původnímu návrhu architekta O. Švece, jaký býval od roku 1930 k vidění na témže místě.  Zdroj: reprofoto MÚ Louny