Dva lidské životy by pravděpodobně vyhasly na silnici mezi obcemi Soběchleby a Malá Černoc nebýt pohotového rozhodnutí člověka, který otce se synem vytáhl z hořícího auta. Tím hrdinou je Josef Pešek mladší.

Když jel Josef Pešek v pátek 7. března v poklidu od Malé Černoce, netušil, co na něj bude čekat po projetí jedné ze zatáček. „Když jsem přejel mostek a projel zatáčkou, spatřil jsem mezi stromy auto, kterému už hořel předek,“ vzpomíná na havárii o které vás již Deník informoval. (čtěte ZDE)

Sedmatřicetiletý řidič Škody Felicie při ní z dosud nezjištěných příčin sjel do příkopu a narazil do stromu. „Když jsem se dostal blíž, všiml jsem si, že jsou tam dva lidé. Hned jsem se rozhodl a vydal se jim pomoci. Bohužel auto bylo zamčené, chtěl jsem nejdříve začít hasit, ale neměl jsem po ruce nic, čím bych oheň zlikvidoval, tak jsem je chtěl vytáhnout,“ popisuje dramatické okamžiky syn blšanského starosty.

Rozbít okno? Nečekaný problém

Při vyprošťování šlo i jemu o život, oheň stále postupoval. „Na to nebyl čas myslet, nejdříve jsem chtěl rozbít okénko kamenem, ale žádný jsem nenašel. Větvemi to zase nešlo,“ vzpomíná Josef Pešek.

Po chvilce se mu podařilo navázat kontakt s osmiletým Péťou, který jel ve vozidle s otcem. „Naštěstí začal trochu komunikovat, posunky jsem mu naznačil, ať trochu stáhne okénko a díky mezeře jsem potom otevřel dveře,“ pokračoval.

Když odnesl do bezpečí chlapce, vrátil se zachránce i pro otce. Na to, že vozidlo může každou chvilku vybuchnout prý nemyslel. „Otevřel jsem si od spolujezdce dveře, měl ale zaklíněnou nohu, šlo to hůře, nakonec se mi to ale povedlo. Dopravit do bezpečí před ohněm i hrozícím výbuchem mi ho pomohl další člověk, který k místu nehody také přijel,“ říká Josef Pešek.

Šlo do tuhého, pomohl osmiletý chlapec

Podle něj trvalo drama mezi Soběchleby a Malou Černocí jen několik málo minut, k záchraně obou životů prý pomohla hodně duchapřítomnost malého chlapce. „Kdyby nekomunikoval a nespolupracoval, nevím, jak by to dopadlo. Byl výborný, patří mu velký dík,“ pokračuje.

Naopak jen hanlivá slova nachází na dalšího řidiče, který projížděl okolo a ani nezastavil. Podle něj se jedná o jednoho z bývalých zastupitelů Blšan. „Vždyť ti lidé byli z jeho obce, vůbec mu na nich nezáleželo. Je to hrůza, byl úplně lhostejný, jen na nás z auta koukal,“ dodal Josef Pešek.

Muž se synem byli ihned po nehodě převezeni do nemocnice, řidič do Chomutova, chlapec letecky do Ústí nad Labem. Naštěstí se jejich zranění neukázala jako hodně vážná, nehodu dále vyšetřuje policie.