V Chráněné krajinné oblasti České středohoří na Lounsku začal projekt s názvem Life+, který má zachránit ekologicky cenné stepi. Dotkne se plochy o rozloze 250 hektarů u Rané, Libčevsi, Nečich, Kozlů a dalších místech, kde se nacházejí nejcennější stepi v oblasti.

Bez zásahu by totiž hrozilo, že jedinečná prosluněná místa s nízkou travou, sysly, kavyly, motýly či hlaváčky jarními postupně zarostou. Nově se má na vybraných místech hospodařit tak, aby to tamním cenným ekosystémům prospělo.

„Stepi patří v Českém středohoří k těm nejohroženějším místům, protože se změnil původní způsob hospodaření. Stepi potřebují pravidelnou péči – pastvu, kosení, vyřezávání náletů či likvidaci invazních rostlin. Především na ni využijeme dotaci, kterou se nám podařilo získat. Bez citlivého obhospodařování totiž nelze tato unikátní místa v krajině udržet, zarostou. Mnohde je to už vidět,“ řekla koordinátorka projektu Hana Urbanová ze Správy CHKO České středohoří.

Pětiletý projekt Life+ podpoří péči o stepní krajinu ve správním území devíti obcí jihozápadní části Českého středohoří. „O tom, jak o místní unikátní stepi pečovat, se samozřejmě budeme radit i se zemědělci, obcemi i dalšími, kteří zdejší krajinu ovlivňují. Víme totiž, že bez jejich pomoci a podpory se nedá příroda účinně chránit. Jedním z hlavních cílů projektu je zajistit dlouhodobou udržitelnost krajiny s přispěním místních zemědělských subjektů,“ dodala H. Urbanová.

Agentura ochrany přírody a krajiny ČR a Správa chráněné krajinné oblasti České středohoří získaly na projekt dotaci 1,4 milionu euro z Evropské unie a Ministerstva životního prostředí ČR. Projekt má probíhat až do poloviny roku 2016.

Správa CHKO České středohoří původně připravovala projekt na záchranu cenných stepních oblastí, který se dotýkal jen 72 hektarů na kopcích Raná a Oblík na Lounsku. Plánovalo se, že by je spásaly ovce. Nový značně rozšířený projekt Life+ tento původní záměr nahradí.

Evropská unie podpořila i jiný projekt, který se v okrese Louny týká záchrany unikátního přírodního druhu. Jde o záchranu brouka krasce – válečka českého s latinským názvem cylindromorphus bohemicus (na snímku). Ten se vyskytuje pouze v Čechách, kde žije jen v okolí Žatce a v menší míře u Prahy. Je kriticky ohrožený, hrozí mu vyhubení.

Brouk potřebuje k životu prostředí kontinentální stepi. Cílem projektu, který připravil Ústecký kraj, je tyto stepi ve třech lokalitách, u Žatce, Staňkovic a Stroupče, obnovit, a to rovněž odstraněním nežádoucích a nepůvodních křovin a jejich následným pravidelným sečením či pastevectvím.

Práce přímo v terénu mají začít příští měsíc.