Záměr lounské radnice prodat tři bývalé štábní budovy v Zahradním městě a tím získat 11,5 milionu narazil tento týden u zastupitelů města.

Někteří z nich nedůvěřují česko–kyperské společnosti Terabet, že svůj záměr zrekonstruovat domy k bydlení uskuteční.

Než o prodeji budou znovu rozhodovat, chtějí znát přesné podmínky smlouvy mezi městem a společností.

Problémové domy, které hyzdí Zahradní město a zdržují vybudování Zeleného náměstí, se město snaží prodat již několik let. Před několika měsíci padlo rozhodnutí, že nabídka prodeje bude stažena a domy město nechá zdemolovat. Plánované náklady byly zařazeny do rozpočtu příštího roku, když se náhle před několika týdny objevil investor, realitní firma Terabet s. r. o. Společnost chce splatit celou částku postupně.

„Nabídka získání 11,5 milionu korun je jistě velmi lákavá, město ušetří miliony korun za demolici, ale nelíbí se mi, že nejsou dány jasné smluvní podmínky, proto nebudu hlasovat pro prodej. Je také zarážející, že investor se objevil na poslední chvíli, a to přesto, že prodej běží několik let,“ uvedl zastupitel Bořek Zasadil.

Nedůvěru v investora má i Radovan Šabata. „Je potřeba pečlivě zvážit podmínky smlouvy. Pokud firma nesplní podmínky, případné soudní spory budou vedeny na Kypru. Nevěrohodné je i to, že pokud společnost do sedmi let domy nezrekonstruuje, odkoupí je město za korunu zpět, co pak ale řekneme lidem v Zahradním městě?“ upozornil zastupitel.

Obavy z prodeje má i lounská developerská společnost M2 Sors, která v lokalitě začala s výstavbou dvou ze šesti bytových domů. Jiří Markup požádal zastupitele, aby nečinili ukvapené rozhodnutí. „Pokud revokujete demolici, nastavujete tak nové podmínky prodeje, a to tak, že dáváte zájemci možnost částku zaplatit postupně. Zahájili jsme výstavbu prvních dvou objektů u Zeleného náměstí, pokud budou domy prodány, výstavbu dalších čtyř domů pravděpodobně pozdržíme,“ uvedl.

Staré domy mohou snížit zájem o celou lokalitu

M2 Sors proinvestovala do marketingu bydlení v Zahradním městě nemalé peníze. Pokud by měly bývalé štábní budovy hyzdit lokalitu další roky, jsou na místě obavy, že o bydlení v tomto místě nebude takový zájem.

Zastupitele nepřesvědčil ani jednatel společnosti David Moshe Wieder, který lámanou češtinou vysvětlil zastupitelům svůj záměr. Ujistil přítomné, že Kypr není už daňovým rájem. „Jsme schopni zaplatit celou částku najednou,“ řekl.

Stejný investor přestavuje podobné budovy také v bývalých kasárnách v Písku. Tamní radnice prý nemá se společností žádné problémy.

Podmínky prodeje by měla rada města projednat do února, pak by se jimi měli znovu zabývat i zastupitelé.