Spor mezi podnikateli v podbořanském zastupitelstvu pokračuje.

Poté, co Leo Peterka obvinil radního Podholu z ovlivňování zakázek, podal starosta na policii podnět na prošetření.

Zastupitel Leo Peterka obvinil na zastupitelstvu některé stavební firmy z toho, že se domlouvají na cenách, jaké předloží v soutěžích vypsaných městem. Přímo nařkl i radního Karla Podholu. Na policii se však obrátit nechtěl.

„Pokud někdo takové podezření má, je povinen ohlásit to policii. Zvlášť, když je zastupitelem. Když to neudělal pan Peterka, podal jsem podnět na prošetření sám,“ zlobil se na zastupitele starosta Podbořan Radek Reindl.

Policie zatím případ šetří, výsledek je neznámý. „Podnět byl přijat a je v šetření,“ řekla na dotaz Deníku Jaromíra Střelcová, tisková mluvčí Policie ČR v Lounech.

Rozdělují si společnosti zakázky předem?

Leo Peterka tvrdí, že je v Podbořanech předem jasné, za jakou cenu bude akce provedena a jaká společnost ji udělá. „Vím to, protože jsem se podobných dohod v minulosti také účastnil,“ přiznal se Leo Peterka, který má podle vlastních slov s policií špatné zkušenosti, a proto podnět nepodal. Leo Peterka byl totiž už dvakrát ve sporu s úřady. Několik let se soudil s Finančním úřadem v Podbořanech kvůli krácení daní, soud ho však osvobodil. Další problémy měl, když obvinil jednoho z úředníků finančního úřadu z vyžadování úplatku. To však neprokázal.

I obvinění radního Podholy je opakované. Už před rokem Peterka na radního zaútočil, tehdy ale, ač to slíbil, nepředložil žádné důkazy.

Radní Podhola nařčení důrazně odmítá. „Jsou to sprosté lži a výmysly. Žádné dohody neexistují,“ sdělil. Stejně tak vedení města o žádných nekalých praktikách neví. „Pokud tu něco takového je, budu jen rád, pokud to policie odhalí. V Podbořanech je ale jediným kritériem výběru cena, kdo nabídne nejlevnější, prostě vyhraje. A může to být kdokoliv,“ odpověděl na náš dotaz starosta Radek Reindl s tím, že radní není ani v komisi, která obálky otevírá. Nemá k nim tedy přístup a neví tak, kolik nabídne firma například z druhého konce republiky.

Demolice za miliony

Celý problém se rozpoutal hlavně kvůli několikamilionové zakázce na demolice v kasárnách. Vedení města se teď navíc dozvědělo, že dotaci, která byla neoficiálně přislíbena, možná nedostane. „Jsme čtvrtí náhradníci pod čarou. Není vůbec jisté, zda peníze dostaneme, možná až se najdou další finanční prostředky,“ sdělil o stavu žádosti na Ministerstvu pro místní rozvoj Karel Honzl, podbořanský místostarosta.

Radnice se ještě bude snažit o dotaci bojovat, musí se ale připravit i na možnost, že ji nezíská. Město žádalo o osm milionů, samo mělo dodat 5 až 6 milionů korun. „Budeme se muset rozhodnout, zda peníze případně dáme z rezerv. Pokud bychom to neudělali, zbrzdí se v kasárnách prodej stavebních parcel na bydlení,“ připomněl místostarosta.

V Podbořanech se také ozývají hlasy, že právě nařčení z ovlivňování zakázek stojí za nepřidělením dotace. „To je těžké odhadnout. Nemohu to potvrdit. Určitě nám ale negativní obraz nepomáhá,“ ví místostarosta Honzl. „Co tu někteří zastupitelé předvádějí, Podbořanům na kvalitě určitě nepřidá,“ odpověděl na stejný dotaz Karel Podhola.