Ve zprávě SANEPu je uvedeno: „V souhrnu 65,2 % dotázaných se domnívá, že pokud by měl každý občan ČR právo zastřelit na svém pozemku či v domě člověka, který tam neoprávněně vstoupil a je evidentní, že jde páchat trestnou činnost, došlo by k výraznému snížení vloupání a ozbrojených přepadení."

InfoblokPodle ústeckého policejního psychologa Josefa Kováříka průzkum není překvapující: „Republikový průzkum SANEPu odpovídá i názorům občanů na severu Čech. V některých lokalitách by byly u nás odpovědi ještě radikálnější. Lidé jsou frustrováni chováním recidivistů. Kradou a ničí majetek opakovaně a občané jsou bezmocní. Pokud jde o tlupu několika zlodějů, bojí se proti nim zasáhnout. Bojí se o zdraví, ale ještě více je frustruje, když nezasáhnou proto, že se bojí zlodějům něco udělat, aby nebyli obviněni z nepřiměřené obrany. Výsledným pocitem je hořká bezmoc."

Policejní psycholog chápe pocity občanů, že mají v obraně svázané ruce. „Pokud zloději ukradnou věci, na které potom musí majitel šetřit několik let, než si je opět pořídí, jde o strašně deprimující pocit. Také si myslím, že by přístup ke zlodějům měl být daleko tvrdší, ale to je úkol pro legislativce," dodal Kovářík.

Frustraci občanů zesiluje menší objasněnost majetkových trestných činů, která je jenom přes 30 procent. Ještě nejsou k dispozici statistiky trestné činnosti za celý rok 2013 v Ústeckém kraji, ale pokud jde o krádeže, bude za rok 2013 objasněna v Ústeckém kraji nanejvýše asi třetina případů.

Celková objasněnost trestných činů v Ústeckém kraji v letech 2011 a 2012 byla do 50 procent a za rok 2013 bude na obdobné úrovni.

Taktéž v Libereckém kraji. Například na Českolipsku v roce 2013 objasnili policisté 48 procent ze všech 1432 trestných činů. Z vyšetřovaných 819 majetkových trestných činů bylo v samotné okresní České Lípě objasněno 245, tedy 30 procent.

Graf odpovědí z průzkumu společnosti SANEP