V Dobříčanech na Žatecku se zřítila část tamního zámku. Na objektu se utrhly pozednice a část se zřítila na silnici.

Jelikož hrozilo zřícení střechy a zdiva do silnice, statik nařídil odstranění části budovy. Zásahu byla přítomna policie a hasiči.

Vrcholí tak několikaletá devastace zámku, která začala jeho prodejem do soukromých rukou v devadesátých letech 20. století. „Je reálné, že se zřítí další části zámku,” řekl Petr Valenta, starosta Liběšic, pod které Dobříčany spadají.

Zámek vlastní společnost Benitrans, která se o něj nestará. „Budova zámku ohrožuje životy, proto jsme několikrát nařídili jeho vlastníku, aby provedl zabezpečovací práce. Čím déle to je, tím jich je více. Závady na budovách gradují,” sdělila Věra Vobrová, vedoucí žateckého stavebního úřadu.Vlastník zámku však s úřady nekomunikuje. Budova je zastavena, byl na ni vydán exekuční příkaz k prodeji nemovitosti. „K vlastnictví budovy je také zástavní věřitel a exekutor, kterým veškeré úkony dáváme na vědomí. Komunikace je však jednostranná, pouze z naší strany,” dodala.

Bývaly tam armádní sklady

V renesančním zámku z počátku 17. století v centru Dobříčan měla do počátku 90. let minulého století armáda své sklady. V roce 1992 jej koupila firma Benitrans, která za jeho zástavu získala úvěr, jenž nikdy nesplatila. V roce 1998 Krajský obchodní soud v Brně poslal Benitrans do konkurzu, který v roce 2006 zrušil, neboť majetek podstaty nepostačoval k úhradě nákladů konkursu.

Devastaci zámku šetřila policie a soud v Lounech. Ten odsoudil jednatele firmy Benitrans k desetiměsíční podmínce za to, že se o kulturní památku nestaral v souladu se zákonem.

Armádou dobře udržovaný zámek za posledních téměř dvacet let značně zchátral. Ze střech zmizela plechová krytina, do budov volně zatéká. Střechy i zdivo se bortí. Zámek zařadili památkáři na seznam nejohroženějších památek v regionu.