Úspěšnou sezonu s rekordní návštěvností má za sebou Státní zámek Krásný Dvůr u Podbořan. V současnosti se už chystá na zajištění provozu, komfortu a pestré nabídky pro návštěvníky v letošním roce. Start bude trošičku dříve, než je obvyklé - už 31. března.

„Máme za sebou bohatý rok. Na zámku i v parku proběhla řada kulturních akcí, dokončeny byly i významné opravy a jiné stavební práce. Mám radost z úspěšné sezony,“ sdělila kastelánka zámku Michaela Hofmanová.

V roce 2017 na prohlídky zámku, Novogotického templu nebo některou z kulturních či společenských akcí přišlo celkem 23 973 návštěvníků, upřesnila kastelánka. To je jedno z nejvyšších čísel v novodobé historii zámku. Například před čtyřmi lety, v roce 2013, přivítal zámek jen asi 12 400 lidí, v dalších letech to bylo zhruba 15 tisíc návštěvníků ročně.

Zámek v Krásném Dvoře
Na krásnodvorském zámku proběhne desítka velkých společenských akcí

Ke zvýšení návštěvnosti výrazně přispěl Novogotický templ, památka v unikátním architektonickém stylu s rozhlednou na své střeše, která leží necelé dva kilometry jižně od zámku na okraji rozlehlého zámeckého parku. Tato stavba byla řadu let pro veřejnost zcela uzavřena kvůli havarjinímu stavu a nebezpečí úrazu. Až loni v červnu byla uvedena do provozu po generální rekonstrukci za zhruba 20 milionů korun, která trvala tři roky a peníze na ni poskytly i kulturní fondy z Evropské unie. Hned po otevření templu projevovali zájemci velký zájem o jeho návštěvu a většina z nich i vyšplhala na rozhlednu ve střešní konstrukci pomocí úzkých kamenných točitých schodů. "Jen samotný templ loni přilákal 6544 návštěvníků," uvedla kastelánka.

"Jsme rádi za velký zájem lidí. Budeme se snažit zámek stále vylepšovat i nadále. Měli jsme tu během roku i několik významných hostů, například Karla Schwarzenberga, Josefa Somra, také dvě velvyslankyně - dámy z Norska a Velké Británie," dodala Michaela Hofmanová.

Opravený novogotický templ v zahradách zámku v Krásném Dvoře
Vichřice a voda poškodily nově opravený templ v zámeckém parku

Nová sezona bude zahájena 31. března, což je sobota o prodlouženém velikonočním víkendu. Na zámku a nádvoří bude připraven program s názvem Pohádkové Velikonoce.

A pokud máte rádi zámek nebo obecně památky tak, že byste v něm chtěli rovnou i pracovat, můžete se také přihlásit. V Krásném Dvoře se totiž chystají rozšířit tým průvodců. "Hledáme nové průvodce jak pro samotný zámek, tak i pracovníka pro kontakt s veřejností v objektu templu," uvedla Šárka Kovaříková ze správy zámku. Průvodcovství na zámku může být vhodná činnost i pro studenty například formou letní brigády, protože zámek na tuto roli přijímá i mladé lidi už od věku 16 let. U templu je podmínka minimálně 18 let.