Galerie pro tento účel může využívat celkem jedenáct místností jižního křídla zámku. A to na základě smlouvy k věcnému břemenu z roku 1997. Takový je pondělní rozsudek Okresního soudu v Lounech.

Majitelka objektu se z jednání omluvila, podle manažera zámku Pavla Ondráčka se zřejmě proti rozhodnutí odvolají ke Krajskému soudu v Ústí nad Labem. „Zatím se k tomu ale víc vyjadřovat nebudu, počkám na písemné vyjádření rozsudku,“ sdělil Ondráček Deníku. Ani on u verdiktu nebyl.

Rozsudek lounského soudu žalované majitelce zámku nařizuje, aby do šesti měsíců umožnila lounské galerii do památky přístup a zároveň musí umožnit provoz pamětní síně. „Žalující strana požadovala lhůtu patnácti dnů, což vzhledem ke stavu, v jakém místnosti jsou, je zcela nereálné. Proto soud stanovil delší lhůtu,“ řekla krátce po vynesení rozsudku soudkyně Eva Vyskočilová.

Tři místnosti včetně půdy v jižním křídle zámku, o které se u soudu vedl spor, zda je pamětní síň využívala, nebo ne, majitelka galerii dle rozhodnutí soudu uvolňovat nemusí. „Jak se ukázalo i při místním šetření, tyto místnosti pro provoz pamětní síně užívány nebyly. U ostatních místností o tom ale pochyb není,“ sdělila soudkyně. Ve slovním odůvodnění zmínila, že je věcí majitelky zámku, jak ho bude využívat, nicméně upozornila, že právo věcného břemene je právo absolutní a dodržovat se musí.

Dominika Matušová vlastní zámek od roku 2015. Památka prochází postupnou rekonstrukcí, loni byla poprvé otevřena pro veřejnost. V plánu je přestavba zámku na turistickou část a také na část s hotelem a wellness s bazénem a saunou. Rokokový zámek v Peruci je rozsáhlým objektem v centru městyse, ve třech křídlech má přibližně 110 pokojů.

Příspěvková organizace Ústeckého kraje Galerie Benedikta Rejta (GBR) se v soudním sporu domáhá práva užívat prostory Pamětní síně Emila Filly, která byla v jižním křídle zámku s obrazy tohoto významného českého malíře otevřena v roce 1963. Nefunguje od roku 2016. Majitelka zámku se v dohodě s GBR zavázala, že po rekonstrukci budovy předá prostory zpět galerii do června 2018. To se nestalo.

U Okresního soudu v Lounech zároveň leží žaloba, kterou se majitelka zámku domáhá úplného zrušení věcného břemene pro GBR z roku 1997, kdy zámek prodal městys Peruc do soukromých rukou. Soud se jí zřejmě začne zabývat až v momentě, kdy nabude právní moci rozhodnutí ve zmíněném sporu o přístup do pamětní síně.

Je ale také možné, že se obě strany dohodnou. To po pondělním vynesení rozsudku připustil Pavel Ondráček. „Jasno by mělo být za pár měsíců,“ sdělil. Dohodu preferuje také ředitelka GBR v Lounech Kateřina Melenová. „Soudní spory nic dobrého nepřinesou. Neschopnost najít konsensus mezi zájmy naší galerie a majiteli zámku nikomu nesvědčí, nejméně samotnému Fillovu odkazu,“ řekla. Malířova díla jsou přechodně nainstalována ve výstavních prostorách galerie v Lounech.