Vnitřní prostory jsou zničené, veškeré vybavení chybí, ve špatném stavu je také střecha a fasáda všech tří křídel objektu. Ten má rozsáhlé sklepy a čtyři nadzemní podlaží se třemi schodišti.

„Začneme připravovat projekt na rekonstrukci střechy, kterou bychom chtěli spustit v roce 2023. Jen ta vyjde na desítky milionů korun. Náklady na celkovou obnovu památky půjdou do sta milionů,“ sdělil starosta Postoloprt Zdeněk Pištora. Kde město tolik peněz vezme, zatím neví, spoléhá na různé dotace. „Je jasné, že rekonstrukce bude běh na dlouhou trať,“ dodal. Nicméně věří, že změnou vlastníka nastalo jedno z historických období, kdy zámek prosperoval.

Zámek v Postoloprtech byl postaven v roce 1611 na místě starší tvrze. V roce 1682 jej koupili Schwarzenbergové, v jejichž majetku zůstal až do roku 1945. Poté ho vlastnil stát, naposledy zámek využívala jako depozitář Národní knihovna. V roce 2004 objekt od státu koupila zmíněná společnost Castello Postoloprty.

Městská plavecká hala v Lounech získala cenu Stavba roku 2021.
Lounská plavecká hala je mezi elitními projekty, získala titul Stavba roku 2021

V objektu prakticky nic nezbylo. Rozkradená a poničená jsou kachlová kamna nebo okna s historickým ručním kováním. „Jediné, co stojí za zmínku, jsou krovy pod střechou. To je umělecké dílo,“ připomněl starosta.

Město chce objekt postupně rekonstruovat, zpřístupněním oživit turistický ruch v Postoloprtech. V části zámku mají vzniknout komerční prostory, například pro podnikatele v oblasti pohostinství, a případně byty. Je možné, že se v budoucnu do objektu umístí některé organizace města nebo spolky.

Veřejnost si zámek bude moci prohlédnout v neděli 7. listopadu. Radnice v Postoloprtech připravuje ve 14 hodin pro zájemce komentovanou prohlídku.