Doby, kdy turista přijel k památce, zakoupil lístek a jen poslouchal suchý výklad průvodkyně, okoukl trochu okolí a zmizel, jsou pryč. Naštěstí. „Musíme turisty lákat, už nestačí jen přihlížet. Nabídek je hodně, každý si vybírá jen nejzajímavější, zábavné,“ zní i z památek z okresu Louny.

Zámky a hrady jdou také s dobou, snaží se lákat nové návštěvníky a ti se mohou těšit na zajímavé zážitky, poučná odpoledne a večery. Prostě je na co koukat. Pozadu nezůstává ani zámek v Krásném Dvoře na Podbořansku.

Hrálo se i divadlo

Důkazem toho je i program na letošní sezonu. Několik zajímavých akcí už proběhlo, další, neméně atraktivní, se chystají. „Nedávno jsme tu měli například kadaňské divadlo Navenek, které uvnitř zámku sehrálo Havlovu Vernisáž. Bylo to velice zajímavé,“ láká další turisty, ale také lidi z okolí, Andrea Minaříková ze správy zámku.

Kdo promeškal divadlo, nemusí smutnit. Celé léto, ale i podzim žije zámek v Krásném Dvoře dál naplno. „Už 13. srpna proběhne Romantický sen 19. století. Během této akce budou zájemci naším unikátním parkem procházet s průvodcem, který je zasvětí do historie parku, staveb i tajemných zákoutí,“ pokračuje ve výčtu Andrea Minaříková.

Součástí dne bude také koňská show, která se odehraje na louce pod zámkem. Na 3. září pak chystají v Krásném Dvoře Hradozámeckou noc. „Budou noční prohlídky se zámeckými strašidly,“ usmívá se zastupující kastelánka.

Koncerty se zajímavými hosty

V září také proběhnou už tradiční Krásnodvorské koncerty pozdního léta, pořadatelé vždy pozvou zajímavé hosty, kteří zahrají vážnou hudbu. V říjnu, konkrétně devětadvacátého, se odehrají oživené večerní prohlídky. Na stejný měsíc chystají na zámku také jednu novinku – Jablíčkový den. „Měl by být prvního října. Lidé z Krásného Dvora a okolí se představí s výrobky z jablek. Bude to jakýsi jarmark, každý bude moct ochutnat, koupit si vše, co se vyrobí, přinese, jen to musí být z jablek,“ představuje novinku Minaříková.

Sezonu na zámku v Krásném Dvoře pak uzavře Adventní jarmark. Loni se setkal s nadšením, proto jej letos pořadatelé opakují. Na nádvoří zámku se trhovci sejdou 27. listopadu.