Turistiku, historické zajímavosti a zábavu chce propojit Pavel Ondráček, který se stal novým majitelem zámku v Peruci. Koupil ho loni na podzim za 15 milionů korun od předchozích vlastníků, kteří byli z Velké Británie.

V současnosti probíhají na zámku v Peruci, kde v minulosti tvořil svá díla světoznámý český malíř Emil Fila, rekonstrukční práce. Podnikatel by chtěl zámek otevřít pro veřejnost do tří let a chtěl by z něj postupně udělat vyhledávaný cíl turistů. Zkušenosti s tímto druhem činnosti už má z východočeských Dětenic na Jičínsku, kde vlastní středověkou krčmu u tamního zámku a pořádá rytířské turnaje, pohádkové víkendy a další podobný program pro všechny věkové skupiny návštěvníků.

Opravy si vyžádají desítky milionů

Rekonstrukce vnitřních prostor zámku v Peruci probíhá již od listopadu. Výši nákladů na celkové opravy historického rokokového sídla majitel odhaduje na desítky milionů korun. Řemeslníci zčásti provedli nutné opravy na střeše, aby do zámku nezatékalo. Hlavním problémem v celém areálu je dřevomorka. „Zámek je zanedbaný od sklepů po půdu. Původní majitelé do něj neinvestovali a nechali ho pustnout. Dřevomorka se rozšířila do všech prostor, napadeny jsou podlahy, trámy, stěny. Narušena je i statika zámku," přiblížil Pavel Ondráček.

Podle něj musí nyní proběhnout totální rekonstrukce stavby. Provedeny musejí být rozvody elektřiny, vody i kanalizace. „Stav tohoto úžasného zámku je špatný, ale naštěstí přece jen ne tolik, jak jsem očekával. Nejdůležitější je provedení statického zajištění budovy a sanace dřevomorky, na čemž se už intenzivně pracuje," dodal majitel.

Přibude také stylová restaurace

Kromě nutné sanace zámku se pilně pracuje ve sklepích. Tam jsou nově vyzděné klenby a v budoucnu tam bude podobně jako v Dětenicích rovněž otevřena stylová restaurace. Trojkřídlý areál nabízí mnoho možností využití, proměnit by se měl v pohádkový zámek.

„Chci kombinovat turistiku se zábavou, nabídnout zajímavý program a zážitky pro každou věkovou generaci. V Dětenicích pořádáme rytířské turnaje či pohádkové víkendy s důrazem na zábavu pro celou rodinu. Ročně je navštíví dvě stě padesát tisíc lidí. Podobné pojetí připravujeme pro Peruc, ale konkrétní plány ještě nechci prozrazovat," dodal Pavel Ondráček.

Rekonstrukce zámku však potrvá podle majitele nejméně dva roky. Perucký zámek má přes padesát pokojů, místností celkem kolem stovky. V některých pokojích se zachovala původní kachlová kamna, bohužel je jich jen devatenáct. Ostatní poničili vandalové a zloději natolik, že již nepůjdou zachránit.

Aktivitu nového majitele si pochvalují zástupci obce. „Jsme rádi, že současný majitel je člověk, který už jednou prokázal, že je schopen takovou památku opravit a uvést do života. Těšíme se na opravu zámku a jeho nové aktivity, i na všechny návštěvníky, kteří k nám do obce přijedou," uvedl Jan Vnouček, místostarosta Peruce.

Lucie Steklá