Opravy, peníze, opravy, peníze, opravy, peníze. Vše na malebném zámečku ve Stekníku se točí hlavně kolem plánovaných a už uskutečněných rekonstrukcí. Aby také ne. Vždyť už se na Stekníku, jehož interiéry nejsou normálně kvůli zdevastování z minulosti přístupné veřejnosti, opravuje sedmnáct let a pořád se nekončí. „Teď nám ale svitla naděje, že bychom se mohli odpíchnout. Na konci příštího roku budeme mít hotovou zámeckou kapli, do pěti let snad první pokoje," věří Jana Zajíčková, neúnavná dlouholetá kastelánka.

Jak dlouho už se zámek Stekník opravuje?
Od roku 1997, tedy už celých sedmnáct let. Posledních osm až deset let jsme ale nedostali peníze na žádné větší rekonstrukce, připravovaly se hlavně projektové dokumentace. Dělali jsme menší věci, udržovací a skromnější opravy. Třeba na zahrady máme v rozpočtu jen pár tisíc, ale jsme rádi i za ně.

Následující otázku jste už asi párkrát slyšela. Za jak dlouho bude kompletně hotovo a zámek ve Stekníku bude plně přístupný veřejnosti?
Na tuto otázku se mě ptají všichni návštěvníci (směje se). Věřím, že za pár let by se mohlo na Stekník už normálně jezdit. Teď nám svitla naděje, že bychom se mohli odpíchnout. Máme příslib peněz na restaurování výmalby zámecké kaple, zadáváme rekonstrukci varhan, peníze už máme, koncem roku budou opravené. Zámecká kaple by měla být kompletně zrekonstruovaná na konci příštího roku. Je to první velký krok, na který hrozně dlouho čekáme.

Stekník je určitě zajímavý zámek s krásnou historií, kousek od Žatce, přesto mnoho lidí ani netuší, že existuje.
Přitom je to kousek a máme na zámku řadu zajímavých kulturních akcí. Myslím ale, že v poslední době k nám nachází cestu více a více lidí. Třeba při výletech na kole, okolní chalupáři chtějí vidět naše zahrady.

close Zámek ve Stekníku byl mimořádně otevřený zoom_in Povědomí o zámku také škodí, že je řadu let zavřený, lidé na něj zapomínají. Sedmnáct let je opravdu hodně dlouho…
Ano, ale byl problém se střechou. Když se šlo před lety do drobné opravy střechy, zjistilo se, že krov je hodně napadený. Takže se muselo začít kompletní opravou střechy, stálo to spoustu peněz a dělala se na etapy osm let. Poté jsme dělali kompletní rekonstrukci rozvodů elektřiny. No a pak se nám zase nedostávalo peněz.

Takže příští rok kaple a co dál? Půjdou už opravy na zámku konečně rychleji?
Doufám. Až bude kaple, budeme pokračovat v patře se čtyřmi místnostmi. Chceme udělat rekonstrukci bytu švýcarského konzula Déteindra, který na zámku pobýval. Bude tam jídelna, knihovna, kuřácký neboli pánský pokoj a kuchyně, vše chceme zrekonstruovat ve stylu konce 19. a začátku 20. století. Díky fotodokumentaci, kterou máme přímo ze zámku, víme, jak byt vypadal.

A byt pana Déteindra pak bude první zpřístupněnou expozicí?
Ano, tato expozice už by byla přístupná běžně veřejnosti.

Kdy?
Kaple určitě na konci příštího roku. Byt zhruba do pěti let.

Máte už určitě i další plány, co dál opravit…
Mám ideu propojit tuto část s chodbou, která je v patře. Potřebuje poopravit strop, pak by mohla být využívána například k výstavám. A pak nastoupí další fáze, kdy bychom chtěli rekonstruovat další část. Chceme restaurovat výmalbu v dalších pokojích, začalo by se zámeckým hlavním sálem a pokračovalo by se postupně až na konec jižního křídla. Odkrývaly by se krásné fresky, které na zámku máme, a byl by tam umístěný rokokový mobiliář. Pokojů je dvanáct.

To také nebude levná záležitost.
To určitě ne. Malby jsou ale nádherné, restaurování bude stát za to. Chtěli bychom třeba každý rok jednu místnost, dávat jim život postupně.

Má zámek Stekník nějaké další problémy?
Bohužel má. Problémy máme také s ujíždějícím svahem. Také máme v havarijním stavu šachtu pod zámkem.

Kolik by zámek Stekník potřeboval na opravy?
Sedmdesát milionů a bylo by vše opravené. Je to ale čtyři roky starý odhad.

Kdo za tak velkou devastaci může? Je to jako na většině takových zámků, že se o ně desítky let nikdo nestaral? Tedy „staral", ale po svém?
Přesně tak. V roce 1945 byl prohlášen zámek jako konfiskát, v roce 1946 byl už úplně zestátněný. Do roku 1946 byl stav dobrý, ale od té doby se nic nedělalo. Hospodařil tam státní statek, který zámek využíval ke svým potřebám, ale určitě ne jako památku. Co si budeme povídat (směje se). Za dob vládnutí statku to tady dostalo nejvíce zabrat.

close Zámek ve Stekníku byl mimořádně otevřený zoom_in Jak šel čas se zámkem dál?
Správu nad zámkem později převzala Národní galerie, ale ta také budovu jen udržovala, žádné větší úpravy. Naštěstí se alespoň udělala fasáda a vyměnila se okna, uvnitř se nic nedělalo. Jen patro bylo využito pro depozitář. Spodek se nechával k využití správci.

Stekník není jen zámek, ale také rozlehlé terasovité zahrady.
Určitě, naše zahrady jsou nádherné. Nezdá se to, ale zámecké zahrady jsou vlastně jako další stavba, jsou hodně náročné na údržbu. Za posledních nestátních majitelů tu bylo pět lidí, kteří se starali jen o zahradu. Teď nám pomáhá jen jeden pán. Uživili bychom třeba zedníka, máme tady pět kilometrů opěrných nebo terasových zdí, opuka potřebuje pořád udržovat.

Krásný Dvůr má svého Goetheho, koho má Stekník?
Stekník má zajímavého například Jana Františka Kulhánka z Klaudensteina, který nechal zámek krásně rokokově vyzdobit, právě třeba zajímavými freskami.

Zámek je sice normálně uzavřený, ale koná se tam velké množství akcí, při kterých je možné ho vidět. Pozvěte nás na některé.
Zámek není uzavřený úplně, zahrady jsou otevřené od dubna do října od pondělí do soboty. Stačí zazvonit. Máme tady i svatby. Interiéry jsou běžně uzavřené, čas od času je ale mohou návštěvníci vidět. Teď například zase sedmého září při dnech evropského dědictví bude se možné podívat i na půdu, což je jedno z letošních témat. Zájemci se podívají i i na náš hodinový stroj. Máme na zámku také výstavu kočárků nebo výstavu fotografií Filmové proměny.

Děkuji za rozhovor.