Stánky s tradičními řemesly, ukázky barvení vajíček a pletení pomlázek, tradiční zabijačka na nádvoří, speciální prohlídky. Hemžení stovek návštěvníků. Tak by to za dva týdny vypadalo při velikonoční akci na zámku Stekník na Žatecku. Ale nebude. Kvůli opatřením proti šíření koronaviru se zahájení sezony na památkách odsouvá, Stekník, kde chtěli první návštěvníky přivítat už teď o víkendu, není výjimkou. Začátkem dubna pak neotevřou ani zámky v Krásném Dvoře na Podbořansku nebo Nový Hrad v Jimlíně na Lounsku.

ON-LINE ke koronaviru najdete ZDE

Jejich zaměstnanci ale nezahálejí. Probíhají velké úklidy, na které běžně není tolik času. Třeba na zámku Stekník se myje dvě stě oken, v Jimlíně už vyházeli tři kontejnery různého harampádí. Památky se ale také připravují na den, kdy se opět pro návštěvníky otevřou. Kdy to bude, není zatím jasné. Dubnové akce se ruší, jak to bude dál, se uvidí.

„Naši zaměstnanci se pustili do příprav na den, kdy se brány zámku ve Stekníku opět otevřou veřejnosti. Zároveň děláme takové věci, na které nebyl čas. Kromě generálního úklidu, který zahrnuje mimo jiné mytí asi dvě stě zámeckých oken, smýčení v interiérech nebo úklid v zahradách, se třídí spisy, připravují mediální zprávy, třídí a archivují fotografie z kulturních akcí a celkově se připravují prohlídkové trasy,“ popsala kastelánka zámku Stekník Jana Zajíčková.

Kontrolují se a opravují také třeba kostýmy, které na zámku během roku používají při kulturních akcích. „Protože se návštěvníci na náš zámek nejspíš ani v nejbližší době bohužel nepodívají, připravujeme pro nedočkavé příznivce krátké videoprohlídky a spoty na sociální sítě,“ přiblížila kastelánka. 

„Určitě se mohou těšit na velikonoční sérii fotografií a také na Příběh diplomatické rezidence v moři chmelnic, vztahující se k osobnosti pana Gerolda Deteindre, který se ve třicátých letech 20. století zabýval obchodováním se chmelem a byl posledním soukromým majitelem zámku,“ dodala.

Všichni stálí zaměstnanci zámku v Krásném Dvoře se v této době věnují údržbě areálu, úklidu zámeckých interiérů a přípravě nové expozice. „V interiéru zámku probíhá generální úklid. Připravují se novinky letošní sezony, především expozice zaměřená na dobové stolování. Ta bude ve velké jídelně umístěna od začátku července,“ sdělila kastelánka Michaela Hofmanová.

Také na zámku Nový Hrad v Jimlíně na Lounsku současnou dobu využívají k velkému úklidu. „Jedná se prostory, u kterých jsme si dlouho říkali, že se na ně vrhneme „až bude trochu času“. Ten čas přišel právě teď. Během posledních dvou týdnů jsme naložili už tři kontejnery všemožného harampádí, které se v zámeckých sklepích, půdách a stodolách nashromáždilo za několik desítek let,“ popsal ředitel zámku Nový Hrad Josef Kabát.

Také tam se připravují na den, až se památka znova otevře návštěvníkům. „Připravujeme další doplnění prohlídkových tras a spoustu nových suvenýrů k letošnímu výročí 555 let Nového Hradu. Největší změnou bude zavedení třetího stálého prohlídkového okruhu, což bude zámecká věž,“ doplnil ředitel.

Na památkách rovněž probíhají opravy, chystají se větší stavební práce. Třeba v Krásném Dvoře se letos začne s obnovou drobných staveb v zámeckém parku. První část projektu zahrne kompletní obnovu Glorietu, na financování se podílejí evropské fondy. V Krásném Dvoře počítají, že i letos bude pokračovat projekt Současné výtvarné umění v kontextu historické kulturní památky ve spolupráci s uměleckou platformou Máš umělecké střevo?. Přinese dvě díla od uměleckého dua Iveta Čermáková a Eliška Perglerová pod společným názvem Posaďte se. Vernisáž je plánována na 23. května.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník